Ciężarek karpiowy do główny element naszego zestawu, ponieważ jak wiadomo bez odciążenia nasz zestaw nie utrzyma się prawidłowo na dnie łowiska. Modeli obciążeń nie brakuje, spotykamy ciężarki w różnych kolorach,kształtach i przede wszystkim o różnych gramaturach. Możemy je również podzielić na kilka podstawowych modeli patrząc na ich przeznaczenie oraz kształt.

Na pierwszy rzut możemy śmiało wyróżnić ciężarki karpiowe do wywózki, ponieważ są one najczęściej stosowane wśród karpiarzy. Łowiąc z wywózki, głównie na tych dalszych odległościach, gdzie wywozimy nasze zestawy końcowe na odległości od 200 do 400 metrów a czasami i dalej odpowiednio dobrany ciężarek, który idealnie przytrzyma zestaw na dnie łowiska to klucz do sukcesu. Najczęściej do wywózki stosujemy ciężarki z krętlikiem, które wpinamy w bezpieczny klips

Ciężarki karpiowe do dalekich rzutów przy ich wyborze też nie powinniśmy być obojętni, ponieważ dobrze wybrany odpowiedni ciężarek wpłynie na długość naszych rzutów. Definitywnie można powiedzieć że jeżeli chcemy na prawdę osiągać dobre wyniki podczas łowienia z rzutu to powinniśmy stosować ciężarki przelotowe/centryczne .W tym przypadku kształt ciężarka oraz jego gramatura robi ogromne znaczenie. Oczywiście do tego musimy również dobrać odpowiednie wędzisko i kołowrotek.

Warto też pamiętać że występują w naszej ofercie również naturalne ciężarki karpiowe kamienne, które są zdecydowanie lepsze dla środowiska podwodnego niż zwykłe ołowie.