Krętliki karpiowe wykorzystujemy w każdym przyponie karpiowym. Zazwyczaj służą jako połączenie żyłki głównej z przyponem, lecz nie tylko. Mniejsze rozmiary na przykład rozmiar 20 używamy do zamontowania kulki pływającej między innymi w przyponie D-Rig.

Najpopularniejszym z dziedziny krętlików jest szybko złączka do przyponów czyli krętlik karpiowy do szybkiej wymiany, który pozwala nam na bardzo szybką wymianę naszych przyponów. Nie musimy za każdym razem odwiązywać przyponu jak chcemy szybko wymienić przypon.  Wykonane z matowego materiału nie odbijają w wodzie promieni słonecznych, dzięki czemu stają się praktycznie nie widoczne dla ryb żerujących w naszym łowisku. Podczas produkcji zostały dodatkowo wzmocnione co wpływa również na ich wytrzymałość.
Podczas holu to właśnie na tym elemencie występują bardzo duże przeciążenia, więc nie ma mowy tutaj o zastosowaniu słabego materiału.

Wyróżniamy kilka popularnych rodzajów:
Z kołkiem –  Pozwoli nam na uzyskanie dodatkowego przegubu co wpłynie na pracę naszego przyponu czy też przynęty.
Do szybkiej wymiany –  Ten model pozwala nam na bardzo szybką wymianę naszego przyponu. Bardzo często zmieniamy przypony na naszej zasiadce , więc będzie to odpowiednie rozwiązanie. Zdarza nam się również podczas wędkowania, że przypon w momencie zwijania zestawu gdzieś się przetarł lub haczyk się stępił i musimy wymienić szybko nasz przypon żeby wywieźć znów zestaw i takiej sytuacji również sprawdzi się znakomicie.
Z zaczepem do Pva – Punktowe nęcenie z zastosowaniem materiałów Pva sprawdza się głownie wiosną. Karpie po zimowej przerwie nie są jeszcze pobudzone oraz nie żerują tak intensywnie jak na przykład w lecie. Dlatego też pobierają znacznie mniej pokarmu i powinniśmy w tych okresach używać znacznie mniejszej ilości zanęty. Najczęściej podajemy ją w materiałach PVA. Siatka,lub worek rozpuszczalny wypełniony zanętą rozpuszcza się w naszym łowisku a w centrum zanęty znajduje się nasza przynęta, która z pewnością skusi nie jednego karpia do brania.
Do markera  – Ten model posiada bardzo duże dodatkowe oczko, które jest niezbędne podczas badania dna naszego łowiska za pomocą markera. Zawsze przed zasiadką karpiową zanim położymy zestawy na początku szukamy miejsca zazwyczaj sondując dno.