Markery karpiowe służą miedzy innymi do oznaczania naszego łowiska. Mają także inne zastosowanie. Specjalistycznymi markerami możemy badać dno łowiska, dzięki czemu poznamy jego ukształtowanie. Na rynku karpiowym spotkamy bardzo wiele markerów. Jednak poniżej przedstawię markery najczęściej używane wśród karpiarzy. Niektóre z nich możemy kupić w sklepie już gotowe lub też zrobić samemu gdyż budowa takiego carp markera nie jest skomplikowane jeżeli mamy trochę czasu na zapoznanie się z jego konstrukcją i stworzenie go od podstaw samemu.
MARKERY STAŁE (SZTYCE)
Nie ulega wątpliwości że są to najczęściej stosowane markery pośród karpiarzy. Dlaczego jednak tak jest? Tego typu oznaczniki łowiska mają specyficzną budową. Zbudowane są najczęściej z plastikowych rurek oraz na samym dole znajduje się ciężarek, który jest odpowiedzialny za utrzymanie naszego markera w jednej pozycji. Dzięki odpowiedniemu mocowaniu ciężarka ryby nie zapląta się w nim. W momencie gdy żyłka dotknie markera oraz ryba będzie stawiała opór to marker położy się do takiego momentu aż żyłka przejdzie za niego. Dzięki swojej niezawodności tego typu markery spotkamy najczęściej nad wodą. Są one zwykłe które posiadają odblask jak również te świecące czy bardziej zaawansowane z czujnikiem zmierzchu.
MARKERY W KSZTAŁCIE LITERY H (CHATKI)
Ten rodzaj markerów ma swoją zalet, którą jest samoczynne rozwijanie się. Chatka po wróceniu do wody sama się rozwija do tego momentu aż ciężarek spadnie na dno. Jednak mają też swoją wadę. Marker w kształcie litery H nie jest umocowany na sztycy lecz najczęściej na tradycyjnej żyłce czy też sznurku, więc w przypadku gdy ryba wjedzie nam w markera to się nie położy. W takim przypadku nic nie zrobimy, ponieważ nasza linka główna owinie się wokół sznurka, który trzyma markera i ściągniemy rybę razem z markerem do brzegu.
MARKERY DO SONDOWANIA DNA 
Gdy łowimy z rzutu musimy jakoś wysondować dno. Właśnie do tego celu zostały stworzone specjalistyczne markery do sondowania dna. Na rynku karpiowym spotkamy bardzo wiele markerów w różnych kolorach oraz o różnych ciężarach przeznaczonych do łowienia na dalszych oraz krótszych dystansach.