W tym wpisie postanowiłem opisać oraz przybliżyć pojęcie back lead tym co jeszcze nie wiedzą co to takiego właściwie jest i do czego służy. Jeżeli łowimy na zarośniętych gdzie roślinność wystaje z wody i nie chcemy aby nasza żyłka leżała na roślinnościach, co będzie powodowało pseudo brania oraz nie będzie tak dobrze napięta nasza żyłka tylko utworzy się wielki łuk. W takim przypadku należy użyć back leadów, które spowodują że nasza żyłka już nie będzie leżała na roślinności a wręcz przeciwnie będzie zatopiona pod wodą. Back leadów używamy także podczas silnych wiatrów co powodują pseudo brania poprzez poruszanie żyłką. Podczas wielkich fal, które także poruszając naszą żyłką, która leży na lustrze wody. Użycie back leada w takiej sytuacji znów nam bardzo pomoże, ponieważ nasza żyłka będzie idealnie zatopiona zaraz za końcem naszej wędki będzie już wchodziła do wody. Podsumowując back leady używamy gdy chcemy aby nasza żyłka lub plecionka była zatopiona i wchodziła to wody zaraz za końcem naszej wędki.

Najczęściej spotykamy dwa podstawowe back leady:

 

Na poniższym zdjęciu back lead stały, którego przywiązujemy do naszego statywu lub podpórek. Następnie wkładamy żyłkę w specjalnego klipsa i rzucamy do wody. Tego typu back leady występują także z innym zapięciem a mianowicie takim jak w swingerach. Stałe swingery są bardzo przydatne w wyposażeniu każdego karpiarze, ponieważ nigdy nie wiadomo jaką sytuację lub pogodę spotkamy podczas zasiadki karpiowej.

back leadDrugi rodzaj back leadów to back lead przelotowy. Posiadają jeden minus a mianowicie nie możemy ich użyć gdy nasze zestawy są już wpedłni gotowe tylko aby je założyć na naszą linkę główną musimy od początku montować zestaw, zakładając back leada przed przyponem na lince głównej. Przydatne podczas wywózki na dalsze dystanse do napięcia żyłki oraz zatopienie jej np w połowie odległości poprzez wrzucenie przelotowego back leada do wody ze środka pływającego.

back lead 2

2 KOMENTARZE

  1. Witam !
    Jest jeszcze typ przelotowy który można mocować na lince główniej podobny wygląda jak drugi w opisie ale jest przecięty i typ haczyków do których montujemy oliwkę osobiście tych używam gdyż bez problemu podczas wywózki można je zakładać tam gdzie się chce a wymiennymi oliwkami możemy regulować obciążenie w zależnie od sytuacji
    Pozdrawiam
    Kamyk

  2. back leady stosuje się głównie do tego aby żyłka/plecionka przy przyponie przylegała do dna i nie odstraszała karpii a przelotowe back leady mają specjalnie zaprojektowaną budowę, dzięki której podczas wpadania do wody przesuwają się o jakąś odległość od głównego obciążenia. Aby opuscic je podczas wywózki użyłbym raczej ciężarka przelotowego za 1,50 zł. 😉 Ich drugim w kolejności zadaniem jest raczej uniemożliwienie splątania się zestawu z drugim zestawem podczas holu oraz obniżeniem żyłki, gdy w łowisku są jakieś środki pływające. Niektórzy jednak wogóle ich nie stosują, a łowią więc nie jest to konieczność. Z całym szacunkiem i pozdrawiam autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here