Wirus KHV jest przyczyną śnięć karpi nie tylko w Polsce, lecz także w wielu krajach świata. Karp Koi jest bardziej wrażliwy, poprzez co szybciej zaraża się tym wirusem w przeciwieństwie do tradycyjnego karpia. KHV rozprzestrzenił się w Polsce, ponieważ został przywieziony do naszego kraju z Izraela w formie zarażonych karpi. Zostały przeprowadzone badania, które potwierdzają że inne gatunki ryb z rodziny karpiowatych są odporne na tego wirusa. Krótko mówiąc nie mogą być jego nosicielami.
Najczęściej zarażają się nim karpie, które są najlepiej aktywne, czyli intensywnie żerują. Wirus bardzo szybko się rozprzestrzenia. Bardzo szybko zdrowe karpie zarażają się nim od nosicieli. Wystarczy bliski kontakt z nosicielem aby zdrowy karp się zaraził , najczęściej jest to kontakt ze śluzem nosiciela.
OBJAWY CHOROBY
Pierwszym widocznym objawem zarażonej ryby jest ospałość. Karp zachowuje się inaczej niż zawsze. Prawie w ogóle nie żeruje. Czasem pobiera niewielkie ilości pokarmu. Drugi objaw to gromadzenie się ryb w miejscach gdzie woda odpływa czyli uchodzi z akwenu.Krótko mówiąc są to miejsca przy odpływie wody. Ryba zarażona wirusem KHV jest niechętna do pobierania pokarmu. Bardzo często pojawiają się także objawy typu: zmiana aktywności ryb i bezcelowe pływanie.
U ryb zarażonych tym wirusem pojawiają się na skrzelach zmiany martwicze. Najczęściej nadają skrzelom wygląd:marmurkowy”. U nosicieli wirusa możemy zobaczyć także nagłe zmiany na ciele ryby. Na samym początku zwiększa się ilość wydzielanego śluzu a stopniowo wydzielanie maleje aż do jego braku. Ciało ryby staje się szorstkie.
Podsumowując, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa należało by przez zarybieniami wód badać każdą rybę. Dobrze wiemy że w naszych wodach jest coraz mniej ryb dlatego musimy o nie zadbać.