Pewnie zastanawialiście się już nie jeden raz czy karpie śpią? Karpie to również tak jak ludzie istoty żywe więc czy tak na prawdę śpią? W tym krótkim artykule postaram się udzielić odpowiedzi na pytanie “Czy karpie tak na prawdę spią?”

Jest to bardzo ciekawe pytanie na które każdy z nas udzieliłby innej odpowiedzi. Jedni uważają że karpie śpią. Pozostali natomiast są przeciwnego zdania. A jak jest na prawdę?

czy ryby śpią

Pamiętajmy że niemal wszystkie ryby nie tylko karpie są kręgowcami, które mają nerwy czyli dobrze rozwinięty system nerwowy. Prawdą jest odpowiedź: Tak karpie śpią. Jednak jak to jest możliwe skoro w przeciwieństwie do nas nie mają powiek. Wynika z tego że nie mogą zamknąć oczu, lecz również śpią. Sen karpi nie jest taki sam jak ludzi.Karpie najczęściej relaksując się przebywają w okolicach dna nie ruszając się. Najczęściej wybierają miejsca w których czują się bezpiecznie. Są to miejsca w których występuje roślinność denna, a także miejsca w których występują podwodne zaczepy. Krótko mówiąc odpoczywają (śpią) w miejscach gdzie czują się całkowicie bezpiecznie.

sen karpia

Podczas relaksu (snu) karpie przebywa w okolicach dna lub w innych miejscach o których wcześniej wspomniałem i stoją w miejscu oraz prawie nie wykonują żadnych ruchów. W trakcie trwania snu relaksują się przede wszystkim mięśnie oraz płetwa grzbietowa układa się najczęściej płasko, także funkcja oddychania się spowalnia.

Podsumowując, każdy z Was może się z godzić lub być przeciwnego zdania. Jednak z moich obserwacji wynika tak jak powyżej opisałem.

Dobranoc karpie !

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here