Niestety nie każdy z wędkarzy i karpiarzy zdaje sobie sprawę że na nasz sukces wpływa wiele czynników. W tym artykule postaram się przytoczyć Wam najważniejsze czynniki wpływające na udany sukces w połowie karpi i amurów.  Czasem nie zdając sobie sprawy z bardzo ważnych czynników zarówno klimatycznych jak i innych wybieramy się na zasiadkę karpiową, która okazuje się bez brania lub czasem gdy sprzyja nam odrobina szczęścia na nasze przynęty zupełnie przypadkowo skusi się okazały karp czy amur. Zdarzają się takie sytuacje ale to już jest prawdziwe szczęście. Dlatego opiszę najważniejsze czynniki wpływające na nasz sukces.

Pierwszy bardzo istotny czynnik to POGODA

Jeżeli chodzi o nasz sukces odniesiony nad wodą to pogoda ma bardzo wielkie znaczenie.  Pisząc pogoda w szczególności mam na myśli: wiatr ( siła wiatru oraz jego kierunek), temperatura,  opady deszczy czy odczuwalne skoki ciśnienia.  To więc kiedy jest najlepsza pora na karpiową zasiadkę? Według mnie ” każda pogoda ” jest dobra na karpiową zasiadkę, ponieważ nawet jeżeli nie uda mi się złowić żadnej ryby to jestem zadowolony że miło spędziłem czas nad wodą i zrelaksowałem się. Szczerze mówiąc najwięcej ryb udało mi się złowić wtedy gdy ciśnienie było stałe lub zmieniało się ale to bardzo bardzo powoli. Wiemy że ryby nie lubią nagłych zmian ciśnienia, ponieważ potrafią odczuć nawet najmniejszą zmianę ciśnienia atmosferycznego, co nieraz bardzo źle wpływa na ich żerowanie oraz pobieranie pokarmu.  Inni z Was będą  sądzili że najlepsza pogoda na karpiową zasiadkę to pora deszczowa, oczywiście każdy ma swoje zdanie oraz doświadczenia. Polecam aby przez zaplanowaną zasiadkę przeglądną pogodę długoterminową a w szczególności zwrócić uwagę na zmianę ciśnienia. Radzę także przed zasiadką przeznaczyć trochę wolnego czasu na obserwacje łowiska, który to poświęcony czas może okazać się kluczem do sukcesu.

Drugi bardzo ważny czynnik to MIEJSCE PRZEBYWANIA RYB

Pod słowem lokalizacja mam na myśli : rodzaj dna, ukształtowanie dna, oraz głębokość łowiska. Każdy zdaje sobie sprawę z tego że jeżeli nie zbadamy dna to nie możemy liczyć na wielkie sukcesy. To właśnie ukształtowanie dna oraz jego rodzaj jest bardzo ważny podczas połowu karpi i amurów.  Jeżeli chcemy pozytywnie zlokalizować łowisko i poznać miejsca przebywania ryb musimy poświęcić sporo czasu na obserwację łowiska na którym planujemy naszą karpiową zasiadkę. Niezbędna okaże się echosonda oraz rozmowa z miejscowymi wędkarzami.

Kolejny bardzo ważny czynnik to odpowiedni wybór PRZYNĘTY ORAZ TAKTYKA NĘCENIA

O tym czynniku nie będę się bardzo rozpisywał, ponieważ każdy dobiera przynęty według swojego uznania. Na różnych wodach każdemu z nas sprawdzają się inne przynęty. Podobnie ma się sprawa z taktyką nęcenia. Każdy nęci według własnego uznania. Jedni nęcą punktowo drudzy “sieją dywany”, za równo jedni jak i drudzy mają efekty. Wszystko zależy od łowiska na którym łowimy oraz od przyzwyczajenia ryb, które przebywają w naszym łowisku. Dodam tylko że warto nęcić przynętami z wyższych półek oraz używać dobrych przynęt.  Lepiej wrzucić kilogram dobrych kulek do wody, które posmakują karpią niż 5 kg kulek z niższej półki, które nie będą pobierane przez karpie i zostaną w łowiku. Robią kulki samemu także radze aby do ich produkcji używać dobrych komponentów i oczywiście jak naturalniejszych składników.

Ostatni i bardzo ważny NASZ ZESTAW KOŃCOWY

Wybierając elementy na nasz zestaw końcowy podobnie jak podczas zakupu kulek proteinowych nie mamy co oszczędzać. Warto wybrać droższe elementy na nasz zestaw końcowy oraz perfekcyjnie go wykonać abyśmy byli pewnie i wierzyli w nasz zestaw końcowy. No i oczywiście kłania się nam po rak kolejny kwestia gustu. Każdy z nas stosuje inne przypony, które mu się sprawdzają na wielu wodach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here