Większość karpiarzy  jako linkę główną używa tradycyjnych żyłek. Pozostali używają natomiast plecionek. W tym artykule opiszę dlaczego warto używać plecionek. Żyłki są częściej używane, ponieważ są łatwo dostępne i można je kupić w każdym sklepie wędkarskim. Plecionki jednak nie dostaniemy w każdym sklepie. Mało tego plecionki są znacznie droższe od tradycyjnych żyłek.  Weźmy pod uwagę fakt że żyłka lubi się skręcać i w ciągu sezonu wymieniamy ją kilka razy. Oczywiście wszystko zależy od czasu jaki poświęcamy na karpiowe zasiadki. Dobra plecionka wystarczy nam na trzy lub nawet cztery sezony. Podsumowując, jeżeli zakupimy dobrą plecionkę to posłuży nam nawet trzy sezony więc cena będzie porównywalna do żyłki, ponieważ na sezon musielibyśmy kupić dwie szpule żyłki lub czasem więcej.

Wybór należy do Nas. Musimy przemyśleć i dostosować naszą linkę główną do warunków panujących nad wodą a także do sposobów i taktyki połowu. Plecionkę najczęściej stosujemy w trudnych łowiskach, gdzie występują podwodne zaczepy a także podczas wywózki na dalekie dystanse. Plecionka podczas łowienia na dalekich dystansach zasygnalizuje każde branie oraz zapewni pewny efekt zacięcia ryby. W tym przypadku żyłka by się mogła nie sprawdzić, ponieważ jest rozciągliwa. Plecionka nie nadaje się do dalekich rzutów, ponieważ gdy zaplącze nam się na przelotce to możemy w najgorszym przypadku uszkodzić wędzisko, wiec osobiście odradzam.

Gdy używamy plecionki jako linki głównej musimy stosować wędki o akcji parabolicznej, które idealnie pracują w połączeniu z plecionką a także miękkich kijów, które będą amortyzowały każdy zryw karpia.

pleciuonka 1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here