Skąd pochodzą, kto jest ojcem przyszłości ? 

1400r.

Ryba przychodzi do Wielkiej Brytanii jako wędrowiec, transportowana przez mnichów z przeznaczeniem do jedzenia. Karpie były smukłe w kształcie, powoli rosły wyróżniała się tylko jedna odmiana. Odznaczały się większymi płetwami w stosunku do swojego ciała, bardzo podobne do klenia (tak sobie można wyobrazić). Duży karp ważył wtedy około 4,5kg i był bardzo ciemno ubarwiony ze względu na życie w płytkich stawach.

1700r.

To było w 1700 roku kiedy w Aischgrunder i Dinkensbhul zostały utworzone przez ludzką ingerencję  strzepy karpia. W Dinkensbhul  “Dink” stopniowo hodowano karpie z mniejszą ilością łuski, aby ryby można było łatwiej przygotować do zjedzenia. Wszystko to dotarło do Wielkiej Brytanii dopiero na rok 1900 i stało się głównym strzepem karpia. Tak samo w Polsce karp przywędrował do nas wraz z zakonem Cystersów. Co ciekawe niektóre z założonych wtedy stawów, szczególnie w dolinie Baryczy funkcjonują do dziś, zapełniając stoły kolejnych pokoleń Polaków.

1900r.

To potężny przełom szczepu karpi z farmy rybnej na obrzeżach miejscowości Vassen w Holandii. Te ryby o których teraz wiemy ukształtowały się pod okiem Donalda Leneya. Loney rozwinął jedne z największych karpi jakie możemy spotkać min. na wodach Wielkiej Brytanii.

Lata 90

Wpisz John Patten i Mark Simmons. Ich udział w kształtowaniu dzisiejszych karpi nigdy nie zostanie przekroczony. Był to prosty format: John wyprodukował najsłynniejszy szczep współczesnych karpi a Mark kupił najlepsze i rozprowadził je po całym kraju. Te później stały się znane jako “Simmos” (golec, bezłuski).

Koniec lat 90-tych

Chcesz szybkiego wzrostu i udomowienia “Dink” a długości życia Loneya ? Dobrze, udaj się więc do Ben Gratwick`a jednego z najlepszych Brytyjskich “krzyżowców”. Od golców po piękne pełnołuskie karpie, te ryby rozeszły się po całej Europie.

Przyszłość…

Jaki jest następny krok ? Uzyskać dostęp do prawdziwych gigantów, bezpiecznie odłowić, wziąć niewielką ilość płci męskiej (sperma), którą można pobrać bez szkody dla ryb w miesiącach letnich. To można wykorzystać do zapłodnienia gospodarstw posiadających jaja żeńskie.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here