Interpretacja obrazu na echosondzie

0
7700

Jak wiemy echosondy pokazują najróżniejsze obrazy w echosondach. Uzależnione są one oczywiście od echosondy im droższa echosonda tym pomiar dokładniejszy i bardziej czytelny dla oka nowicjusza. Nowicjusza dlatego, ponieważ dużo łatwiej będzie rozpoznać obraz takiej osobie z droższego modelu gdzie wynik jest dokładniejszy i bardziej przejrzysty. Ale osoby, które już działają z echosondami jakiś czas bez problemu stwierdzą także jaką rybę pokazuje nam urządzenie. Doświadczenie i chwila wprawy robi tutaj ogromną robotę.

W tym wpisie pokaże wam kilka rodzajów widoków z echosondy, do porównania i skonfrontowania.

Na pierwszy rzut przedstawię Wam grafikę z dryfu łodzią i kuszenie suma dodatkowo “kwokiem”.
“A” – pokazuje tor przynęty

“B” – jest to ciężarek
“C” – startujący sum
“D” – sum przy dnie
Jak widzicie na obrazie z echosondy, wszystko jest pokazane w czasie rzeczywistym, można powiedzieć, że jest to relacja LIVE czy ryba weźmie nam czy też nie. Ważne, że zaobserwujemy czy coś się interesuje naszą przynętą.

W tym przypadku mamy pokazany obraz szczupaka w trzech płaszczyznach z góry (pierwszy obraz), drugi od boku, trzeci tak samo. Czym się różnią ? W ostatnim okienku (podobnie jak obraz z sumem) mamy obraz na żywo widzimy dokładnie ruch ryby jak i uciekającej ławicy (to nad szczupakiem).

 

Na ostatnim trzecim zdjęciu mamy pokazany najłatwiejszy obraz do rozpoznania. Urządzenie pokazuje nam ikony ryb (Fish ID) oraz strukturę dna. Jest to obraz z echosondy Deeper`a. Jak rozpoznać na nim karpie ? W bardzo prosty sposób. Ikona karpia będzie większa a także wyższa od pozostałych ryb np. płoci, okoni itp.

Jest to najprostszy sposób do obserwacji dna jak i ryb. Ale bardziej doświadczeni użyją pierwszego jak i drugiego sposobu bo dzięki niemu można jeszcze bardziej dokładnie sprawdzić dno, łowisko i ryby.

Z wędkarskim pozdrowieniem
Adam Łuszcz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here