Jak złowić karpia ? Jak daleko rzucać?

Jak daleko rzucać?

0

Jak daleko rzucać? Jest to bardzo często zadawane pytanie. Jeżeli chcemy pozwolić sobie na daleki rzuty musimy oczywiście opanować technikę rzucania oraz wybrać odpowiedni sprzęt do dalekich rzutów. Nie jest powiedziane że najdroższy sprzęt będzie dla nas najlepszy. Wystarczy nam sprzęt ze średniej półki cenowej pod warunkiem że będzie odpowiednio dobrany.

WĘDZISKO

Oczywiste że najważniejszym elementem naszego sprzętu jest wędzisko. Krzywa ugięcia, którą najczęściej spotykamy wynosi od 3 do 3,5 lbs ale nie świadczy ona o możliwości rzutów. Do dalekich rzutów należy używać kijków o długości 3,90 m, ponieważ są niemal stworzone do dalekich rzutów . Natomiast wędziska 3,60 m najczęściej mają akcję semiparaboliczną a nawet paraboliczną co wyklucza zastosowanie ich do rzutów. Wędzisko przeznaczone do dalekich rzutów powinno mieć akcję szczytową oraz jest wyposażone w 6 przelotek,  z których pierwsza przelotka powinna mieć minimalnie 4 cm średnicy.  Kupując kijka do dalekich rzutów warto zwrócić uwagę także na odległość od końca rękojeści do uchwytu w kołowrotka. Minimalna odległość powinna wynosić 60 cm, ponieważ gdy odległość będzie mniejsza nie wykorzystamy pełnej mocy blanku naszego wędziska.

KOŁOWROTEK

Kołowrotek nie stanowi już takiej ważnej roli jak nasze wędzisko, ale zawsze dobrze dobrany kołowrotek pozwoli nam na dalsze rzuty o te kilka lub kilkanaście metrów dalej co na niektórych łowiskach jest bardzo ważne.  Korby do dalekich rzutów mają wysoką szpulę o dużej średnicy a także posiadają krzyżowy nawój żyłki na kołowrotek.  Kupując kołowrotki dobrej firmy takiej jak shimano ,daiva lub okuma  będziemy zadowoleni, ponieważ modele tych firm mają tak rozłożony środek ciężkości co ułatwia dalekie rzuty.

 

LINKA GŁÓWNA

Wybierając odpowiednią żyłkę logiczne jest to że im żyłka cieńsza tym nasz zestaw poleci dalej. Mimo tego radzę używać żyłek o średnicy 30 mm nie cieńszych, ponieważ holowane karpie też mają swoją moc i podczas holu wyprawiają ” cuda” więc lepiej użyć grubszej żyłki niż stracić rybę życia. Warto każe zwrócić uwagę aby nasza żyłka nie była sztywna ale miękka, ponieważ miększą żyłką dalej rzucimy ale są plusy i minusy używania miękkich żyłek, ale łowiąc na dalszych odległościach wskazane jest używanie grubszych żyłek i tutaj wybór żyłki powinien dostosować każdy karpiarz według siebie i swoich upodobań.

PRZYPON STRZAŁOWY

Tak zwana strzałówka to bardzo ważny element stosowany przy dalekich rzutach. Zdajemy sobie sprawę z tego że podczas rzutów działa ogromna siła na naszą żyłkę. Dlatego też wskazane jest używanie przyponów strzałowych do dalszych rzutów. Przypon strzałowy wykonujemy z materiału o większej średnicy niż nasza żyłka główna. Stosują przypony strzałowe chronimy nasze palce przed ich przecięciem podczas wykonywanego rzutu. Do stworzenia przyponu strzałowego możemy użyć plecionki jak i zarówno żyłki mono. Polecam używać żyłek mono, ponieważ nie plączą się tak jak plecionka.

CIĘŻAREK

Wybierając ciężarek nie warto patrzeć tylko na masę, ponieważ wybierając ciężarek to najważniejszy elementem jest jego kształt.

PRZYPON

Nasz przypon musi być tak skonstruowany aby podczas dalekiego rzutu się nie poplątał. Warto przy budowie przyponu użyć gumową nasadkę antysplątaniową, którą założymy na krętlik oraz końcowy odcinek przyponu.

BRAK KOMENTARZY