Bardzo często stajemy przed dylematem jaki rozmiar kulek czy też innych przynęt używać na naszej zasiadce. Taki problem najczęściej pojawia się nad nowymi wodami, gdzie jeszcze nie łowiliśmy lub wiemy bardzo mało o danym akwenie. Aby trafić z odpowiednim rozmiarem przynęt musimy wziąć pod uwagę kilka poniższych kwestii:

NATURALNY POKARM

Bardzo istotną rzeczą jest rozmiar naturalnego pokarmu, który występuję w danym akwenie.W tym przypadku musimy szczególnie zwrócić uwagę na rozmiar naturalnego pokarmu, który karpie spożywają. Musimy się wszystkiego dowiedzieć czy odżywiają się małżami, rakami czy też innymi mniejszymi naturalnymi kąskami takimi jak na przykład ochotka. Gdy już będziemy mieli pewność jakiego rozmiaru karpie spożywają pokarm to bez wahania wybierzemy przynętę o odpowiedniej wielkości.

POPULACJA KARPI

Warto zwrócić uwagę także na rozmiar występujących ryb w łowisku w którym zamierzamy łowić. Bardzo logiczne jest iż, gdy w naszym łowisku będą przykładowo występować karpie w przedziale wagowym 2-5 kg to nie będziemy używać dużych kulek o średnicy 30 mm. Natomiast w przeciwnym wypadku gdy w naszym akwenie występują większe karpie o wadze 10-20 kg to kulka o dużej średnicy będzie idealnym rozwiązaniem

WYELIMINOWAĆ BRANIA MNIEJSZYCH RYB

Natomiast jeżeli w zbiorniku w którym łowimy czy też mamy zamiar łowić występują duże okazy karpi, lecz przewagą są małe karpie a nam zależy na większych okazach to użyjemy większych przynęt aby wyeliminować brania mniejszych ryb.

PORA ROKU

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na dobór odpowiedniej wielkości naszej przynęty jest pora roku. Jak już pewnie dobrze wiecie wczesną wiosną tuż po zejściu lodu karpie są ospałe i nie żerują tak aktywnie jak w cieplejszych porach roku. Więc jako przynętę używamy mniejszych kulek kulek czy też innych karpiowych smakołyków.  Natomiast latem, gdy karpie już aktywnie żerują z powodzeniem możemy używać większych przynęt.

przynęty

Podsumowując, wybór odpowiedniego rozmiaru przynęty zależy od wyżej wymienionych czynników. Lecz bywają także przypadki, które nie są powiązane z powyższymi czynnikami.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here