Porady Jak karpie zdobywają pożywienie ?

Jak karpie zdobywają pożywienie ?

0

Karpie lubią dożo zjeść to prawda ale zanim zdecydują się na zassanie naszej przynęty bardzo obserwują naszą przynętę.Kierują się wtedy między innymi węchem, smakiem, dotykiem. W tym artykule postaram się przybliżyć temat a mianowicie jak karpie zdobywają pożywienie.

Karpie podobnie jak zwierzęta przez większą część swojego życia poszukują pożywienie. Lecz nie natkną się na ” byle co ” nasza przynęta musi zawierać odpowiednią wartość energetyczną, ponieważ karpie przy wyporze pożywienia kierują się swoimi zmysłami, które poniżej opiszę.

Pierwszy zmysł karpi to WZROK

Karpie mają oczy po dwóch stronach głowy, dzięki czemu wspaniale widzą. Widzą wszystko w zasięgu kąta o mierze 340 stopni. Jedną nie widzą tego co dzieje się bezpośrednio za przed pyskiem. Wiele z was będzie sie zastanawiało jak to jest możliwe. Natomiast jak już pisałem wcześniej karpie mają oczy po dwóch stronach głowy i dlatego nie widzą tego co dzieje się przed nimi, ponieważ ich oczy są rozmieszczone na bokach głowy w przeciwieństwie do człowieka, który ma oczy z przodu i wszystko widzi, natomiast karpie widzą w przeciwieństwie do człowieka wszystko co dzieje się na boku.Na widoczność karpi wpływa oczywiście przejrzystość wody. Logiczne że jeżeli woda jest czysta widoczność będzie większa w przeciwnym przypadku jeżeli woda w łowisku jest mętna to karp będzie miał ograniczoną widoczność. W czystej wodzie widoczność karpi sięga nawet do 3 m. Nie jest to jakaś duża widoczność ale mimo tego karpie wspaniale wypatrują nasze przynęty znajdujące się na dnie zbiornika. Mimo tego karpie nawet w nocy potrafią wybrać z naszego łowiska nawet najmniejsze przynęty z tak krótką widocznością. Dlatego w nocy nie warto świecić czołówką lub inną latarką w miejsce położenia zestawów bo duża dawka nagłego światła może spłoszyć ryby w naszym łowisku. Często słyszę że karpie nie odróżniają kolorów!Definitywnie się z tym nie zgadzam! Karpie nie są daltonistami odróżniają kolory ale nie aż tak perfekcyjnie jak człowiek.

Drugi bardzo ważny zmysł to SŁUCH

Na sylwetce karpi nie znajdziemy uszów, lecz bez wątpienia karpie bardzo dobrze słyszą. Dla ciekawskich “uszy” karpia znajdują za skrzelami po obu stronach głowy. Oczywiście nie są to uszy tylko tylko woreczki wypełnione płynem oraz włoskami. Dzięki nim karpie potrafią wyczuć w wodzie najmniejszy ruch. Podkreślam że dźwięk pod wodą rozchodzi się średnio pięć razy szybciej niż na powierzchni. Dzięki posiadaniu lini bocznych karpie mogą wspaniale określ z kąt dochodzi dźwięk oraz określić ton dźwięku. Wszystko to dzięki mikrokanaliką z których zbudowane są linie boczne. Przy pomocy pęcherza pławnego karpie wspaniale odczuwają wibracje, które są spowodowane przez fale dźwiękowe. Wspaniale rozwinięty słuch możemy zaobserwować podczas wygrzewania się karpi w słonecznym dniu, jeżeli tylko tupiemy nogą o ziemię to karpie błyskawicznie się spłoszą.

Trzeci zmysł to WĘCH

Węch jest to najważniejszy zmysł, jaki posiadają karpie. Dzięki węchu karpie potrafią wspaniale zlokalizować przynętę nawet w mętnej wodzie.Karpie potrafią wyczuć atrakcyjną przynętę nawet z odległości 100m. Wspaniałą ciekawostką jest to że karpie mają jeszcze lepszy węch niż jakikolwiek pies. Karpie nie posiadają takiego narządu jak nos:) Lecz dzięki nazdrzą, które znajdują się nad pyskiem, przed oczyma, oraz po obu stronach głowy wspaniale słyszą. Składają się one z dwóch par otworów. Jednym z otworów woda dostaje się do narządu, który odpowiada za węch natomiast drugim otworem wydostaje się. Dzięki wspaniale zbudowanym narządom węchowym karp potrafi ocenić z której strony zapach do niego dociera.  Dlatego nie warto stosować starych przynęt, aromatów, ponieważ karpie to wspaniale wyczują i taka przynęta czy zanęta będzie przez nie omijana. W takich przypadkach karpie sprawdzają przynętę, czy nie ma w niej nic podejrzanego. Natomiast jeżeli karp poczuje haczyk lub opór to zostawi naszą przynętę i przez pewien okres czasu będzie omijał to miejsce szerokim łukiem.

Kolejny zmysł to DOTYK

Karpie mają wspaniale rozwinięty także ten zmysł, którym jest dotyk. Najbardziej wrażliwe są wąsy, które znajdują się w okolicy pyska. Wspaniałym dowodem na bardzo rozwinięty dotyk karpi jest gdy karp kilka razy próbuje naszą przynętę zazwyczaj kilka razy zasysa a następnie wypluwa naszą przynętę. Zresztą sami pewnie mieliście takie brania że swinger lekko podnosił się do góry lub opadał i przycinaliście ale zazwyczaj kończyło się to pustym braniem. Właśnie wtedy karp sprawdzał waszą przynętę. Bywają też takie sytuacje ale zwłaszcza przy większych osobnikach karpi,że potrafią przez dłuższy okres czasu pływać wokół naszej przynęty ruszają ją ogonem lub płetwami, natomiast jeżeli wywnioskują że przynęta im nie zagraża wpadają w szał żerowania i zasysają wszystko co znajduje się w naszym łowisku.

Piątym i ostatnim zmysłem karpi jest SMAK

Zmysł smaku u karpi nie jest tak dobrze rozwinięty jak zmysł węchu ale karpie radzą sobie wspaniale. Czasem kilkakrotnie zasysają naszą przynętę a następnie wypluwają, wtedy sprawdzają smak naszej przynęty.

 

BRAK KOMENTARZY