Łowienie w mule to bardzo trudna technika karpiowania.  Jeżeli sondując dno i badając jego twardość cały czas napotykasz dno, które pokrywa warstwa mułu to szukamy dalej naszego miejsca. Jeżeli znajdziemy chodź kawałek twardego dna to musimy przywiązać do niego szczególną uwagę.  Natomiast jeżeli miejsca z twardym dnem nie znaleźliśmy to nie poddawajmy się, ponieważ w mule też się da łowić.

NĘCENIE

Nęcenie w mule ? Dziwnie to brzmi dla niektórych ale przecież karpie w łowiskach, które dno pokrywa warstwa mułu też muszą się żywić pokarmem. W mulistych akwenach karpie pobierają pokarm z mułu. Nęcąc w mulistych zbiornikach należy użyć dopalaczy, które wzbogacą naszą zanętę, dzięki czemu nasza zanęta leżąca na mulistym dnie nie przejdzie tak szybko zapachem muły. Zanętę zalewamy linquidem lub boosterem aby zapach naszej przynęty dłużej utrzymał się na mulistym dnie. Nie polecałbym nęcić gotowaną kukurydzą, ponieważ jak dolejemy do niej boostera to i tak bardzo szybko przesiąknie zapachem mułu.  Łowiąc w mulistych łowiskach należy nęcić punktowo aby karp nie tracił wiele czasu na przeszukiwanie mulistego dna. Nęcąc punktowo użyjmy woreczków PVA oraz razem z zanętą w woreczku podajmy także booster, który wspaniale pracuje w wodzie a w szczególności bardzo pomaga zwabić karpie na mulistych łowiskach.  Jeżeli chodzi o mnie to na mulistych łowiskach używam drobnych granulatów karpiowych, które osiadają na dnie, rozpuszczając się tworzą wspaniałą chmurę zapachową, która bardzo skutecznie przyciąga karpie.

PRZYNĘTA

Łowiąc “w mule” musimy zadbać o to aby naszą przynętę jak najszybciej zlokalizował karp, nie będziemy łowili z dna, ponieważ w łowiskach w których występuje muł jest to nieskuteczne, gdyż nasza przynęta bardzo szybko przechodzi mulistym zapachem i staje się nieatrakcyjna dla karpi. Dlatego też będziemy łowili z nad dna. Używając pływających kulek proteinowych, kukurydzy pływającej lub innych przynęt podbitych pianką pływającą. Jeżeli robimy swoje własne kulki proteinowe, które będziemy używali w łowiskach z mułem polecam wykonywać z miksu z mączką rybną dzięki czemu nasza kulka nie przejdzie tak szybko zapachem mułu.

zadipowana kulka

fot.dipowana przynęta zdaje egzamin na mulistym dnie

 PRZYPON

Żeby się nie zamartwiać że nasza przynęta trafi w muł zawszę stosuję dłuższe przypony 35-40 cm

CIĘŻAREK

Jeżeli chodzi o wybór odpowiedniego ciężarka na muliste dno to polecam ciężarki płaskie, dzięki płaskiemu kształtu ciężar rozkłada się na większej powierzchni poprzez co ciężarek nie zapada się tak głęboko.

 


4 KOMENTARZE

    • Teraz łowie z wywózki na odległościach od 100 do 200 m, wcześniej łowiłem z rzutu max 80 m gdyż zawsze zakładałem pva (spowalnia opadanie ciężarka przy mniejszych głębokościach mniej się zapada i dobrze zanęca) ogólnie w dwóch sytuacjach nie przekraczam 80 g, moim zdaniem wystarczy,resztę załatwia muł

  1. No chodzi o to żeby używać najlżej jak tylko się da. Muł i tak da nam dodatkowy opór ciężarka. Dlatego trzeba minimalnie żeby tylko móc dorzucić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here