Dobrze wiemy że aby złowić dużego karpia musimy na samym początku dobrze zlokalizować miejsce przybywania dużych karpia a następnie zacząć nęcić. W tym artykule opiszę sposoby nęcenia karpi.

Sposoby nęcenia możemy podzielić na dwa podstawowe:

Nęcenie dywanowe

Dywanowe nęcenie polega na rozsianiu zanęty na większym obszarze na przykład w kwadracie o powierzchni 5 na 5 metrów. Chcąc nęcić dywanowo musimy oczywiście przygotować znacznie więcej zanęty. Moja zanęta do nęcenia dywanowego wygląda następująco. Kulki proteinowe 30 %, pellet i granulat 30% pozostała część czyli 40 % to ziarna takie jak kukurydza i konopie. Taka dywanowa zanęta sprawdza mi się bardzo dobrze i w pierwszej kolejności ściąga w łowisko mniejsze ryby a potem za małymi rybami wpływają te większe karpie.

pellet karpiowy

Nęcenie punktowe

Drugi rodzaj nęcenia czyli nęcenie punktowe to bardzo precyzyjne nęcenie, które polega na podaniu zanęty bardzo punktowo tak aby była skupiona w jednym punkcie. Do nęcenia punktowego używamy materiałów Pva takich jak woreczki Pva czy też siatki. Zasada działania jest taka sama i cel taki sam.

pva woreczki

Mam nadzieję że przybliżyłem Wam mniej więcej sposoby nęcenia karpi i zwłaszcza początkujący karpiarze będą już wiedzieli jak nęcić karpie.

Z karpiowym pozdrowieniem

Tomek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here