Nęcenie ryb jest jednym z wielu czynników, które wpływają na nasz sukces w połowie karpi. To właśnie poprzez nęcenie naszego łowiska zwabiamy ryby w obszar w którym łowimy. Bardzo często spotykam się z pytanie”Kiedy należy nęcić dużo a kiedy mało”? Na to pytanie na ma jednak jednoznacznej odpowiedzi, lecz przedstawię Wam trochę swojej wiedzy, którą nabyłem poprzez obserwowanie ryb a przede wszystkim poprzez spędzanie czasu nad wodą.Na samym początku odniosę się do pierwszego członu postawionego pytania.

Kiedy nęcimy dużo? Możemy sobie pozwolić na podawanie rybą większą ilość zanęty gdy mamy pewność że karpie żerują w naszej miejscówce. Kolejna sytuacja występuje w cieplejszym okresie czyli podczas letnich zasiadek, gdy ryby aktywnie żerują. Używamy większą ilość zanęty podczas nęcenia dywanowego.

DCIM100GOPRO

fot.większa porcja zenęty

Czas na drugą część pytania czyli “Kiedy nęcimy mało?”. Sytuacje w których należy używać mniejszej ilości zanęty wypunktowałem poniżej.

1.Przede wszystkim w chłodniejszych porach roku, w których ryby w pełni nie żerują

2.Podczas krótkich jednodniowych czy też kilkugodzinnych zasiadek, gdy zależy nam na aby w jak najkrótszym czasie zwabić ryby w nasze łowisko.

3.Ograniczamy ilość naszej zanęty podczas nęcenia punktowego.

4.W łowiskach gdzie występuje bardzo mało ryb.

małę nęcenie

fot.punktowe nęcenie z wykorzystaniem materiałów PVA

Podsumowując, jak już na wstępie wspominałem na pytanie”Kiedy nęcimy dużo a kiedy mało?” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od wielu czynników między innymi: od łowiska na którym się znajdujemy, od populacji karpi w danym akwenie, od pory roku,od temperatury wody a także aktywności karpi itp. Wyżej wymienione sytuacje to tylko moje teorie, które uzyskałem poprzez obserwację, więc nie musicie się z nimi zgadzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here