Łowienie karpi na mulistym dnie nie należy do łatwych zadań. Miejscówki z zalegającym mułem na dnie nie należą do najłatwiejszych miejsc połowów karpi. Jednak oczywiście na mulistym dnie również możemy łowić karpie. Jednak aby osiągać wyniki łowiąc karpie w mule należy zastosować odpowiednią taktykę łowienia a przede wszystkim wybrać odpowiedni zestaw, który będzie niezastąpiony na mulistym dnie.

Ciężarek na muliste dno

Podczas łowienia karpi w mule bardzo ważnym elementem karpiowego zestawu jest właśnie ciężarek. Z fizyki wiadomo że ciało o mniejszej powierzchni znacznie szybciej się zapadnie w mule niż ciało o większej powierzchni. Wzorując się na fizyce podczas łowienia w mule mamy podobną sytuację. Powinniśmy wybrać ciężarek o większej powierzchni, który nie zapadnie się tak łatwo pod warstwę mułu jak ciężarek centryczny.

ciężarek karpiowy na muliste dno

Przypon na muliste dno

Aby poprawnie wykonać przypon na muliste dno musimy poznać wcześniej jaka warstwa mułu zalega w miejscu, gdzie łowimy.  Pamiętaj żeby przypon zawsze był dłuższy od warstwy mułu, ponieważ gdy nawet w najgorszej sytuacji ciężarek zapadnie się w mule to przynęta znajduje się nie w mule a na dnie. Bardzo dobrze na mulistym dnie sprawdza się Chod Rig.

chod rig przypon

Zestaw na muliste dno

Najlepszym zestawem karpiowym na muliste dno jest zestaw helikopterowy. Dzięki odpowiedniej konstrukcji zestawu helikopterowego nasze przynęta nie zapadnie się w muł.

zestaw chod rig

Jakie przynęty na dno muliste ?

Najlepszym rozwiązaniem na mulistym dnie są przynęty pływające czyli takie, które unoszą się nad dnem. Warto zastosować kulki pop-up lub zbalansowane kulki proteinowe. Wspaniałym połączeniem jest także kulka pływająca z kulką tonąca. Razem tworzą tak zwanego bałwanka, który na niektórych wodach bywa zabójczo skuteczny.

kulki pływające

Nęcenie w mule

Podczas nęcenia miejscówki na mulistym dnie musimy zdawać sobie sprawę, że zanęta, którą zanęcimy nasze łowisko może zapaść się w muł. Warto dopalić naszą zanętę boosterem czy też innym płynnym dodatkiem, ponieważ nie przesiąknie wtedy tak szybko zapachem mułu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here