Łowienie karpi Łowienie karpi na różnych dnach

Łowienie karpi na różnych dnach

6

Bardzo istotnym czynnikiem w połowach karpi jest ukształtowanie dna oraz rodzaj dna. Niestety większość karpiarzy nie zdaje sobie sprawę z tego że rodzaj dna ma bardzo wielkie znaczenie podczas połowu cyprianów.  Zasadniczo dna możemy podzieli na trzy podstawowe: żwirowe, muliste oraz gliniaste. W tym artykule postaram się krótko opisać każde dno, na jakim łowimy karpie.

Ukształtowanie dna oraz jego rodzaj jest bardzo ważny podczas wędkowania, ponieważ większość ryb żeruje głowni przy dnie.  Zróżnicowany rodzaj dna wpływa nie tylko na jego wygląd lecz na wybór odpowiednich zestawów, które musimy dostosować do dna w naszym łowisku. Dno może się składać z jednego lub więcej podłoży. Na ukształtowanie dna w dużej mierze wpływają rzeki oraz strumyczki, który wpadają do jeziora lub akwenu. Rzeki, które wpływają do naszych akwenów powodują zmętnienie wody co przekłada się na osadzanie mętnych cząsteczek na dnie.  Cząsteczki o większej gęstości najczęściej są składowane blisko wpływów rzek a natomiast cząsteczki o mniejszej gęstości są składowane w dalszej odległości od miejsca, gdzie rzeka wpływa do akwenu,  bardzo często dzieje się tak że gęstość cząsteczek jest bardzo niska, poprzez co nigdy nie osadzają się na dnie, pozostają cały czas rozpuszczone w wodzie oczywiście w zależności od prądów wodnych.  Osadzenie na dnie jeszcze często nierównomierne, ponieważ zależy to od żerowania zwierząt dennych miedzy innymi karpi lub pod wpływem żerowania innych członków fauny dennej. Dlatego często spotykamy na łowiska że w jednym miejscu na dnie jest duża warstwa mułu natomiast metr lub dwa dalej od tego miejsca na dnie  w ogóle nie występuje warstwa mułu lub występuje ale znacznie mniejsza.

Rodzaje dna :

1.Muł

Cząsteczki dennego osady czyli mułu w skali Wentworth mieszczą się w zakresie od 1 / 256 i 1 / 16 mm (3,9 do 62,5 μm) co wynika że są większe niż cząsteczki tradycyjnej gliny, która także występuje na dnie w wielu akwenach ale o tym później. Muł pochodzi z gleby lub skały o kreślonej wielkości ziarna. Ten osad denny najczęściej występuje na dnie lub rozpuszczony w wodzie o małej gęstości nie osiada się na dnie lecz cały czas jest zawieszony w wodzie powierzchniowej.  Najczęściej ma barwę czarną lub ciemnoszarą. Od czego zależy kolor mułu? Kolor tego osadu zelży głównie od koloru gleby lub skały od której pochodzi oraz od rozkładu zwierząt  i materiału roślinnego.

2.Glina

Naturalny materiał który pochodzi z procesu wietrzenia się skał. Glina osadza się głownie na dnach w jeziorach co nie oznacza że nie spotkamy dna gliniastego nad rzeką. Spotkamy jak najbardziej lecz w takich częściach rzeki gdzie nie ma prądu i jest woda stała,ponieważ glina jest wypłukiwana przez prąd rzeczny. Glina ma mniejszą średnicę cząsteczek od mułu, która wynosi <4 μm. Glina najczęściej występuje w różnych odcieniach brązu. Kolor zależy od pochodzenia gliny.

3.Żwir

Żwir to nic innego jak rozdrobniony materiał, czyli cząsteczki wszelakich skał. Według skali Wentwortha jego średnica może wynosić od 2 do 64 mm. Rozmiar cząsteczek żwiru jest o wiele większy niż gliny oraz mułu.  Dna na których znajduje się żwir spotkamy najczęściej na sztucznych jeziorach do połowu karpi czyli tradycyjnych żwirowniach. Podczas wydobywania żwiru na żwirowniach odsłaniają się ciekawe podwodne obiekty, które są bardzo często odwiedzane przez karpie, ponieważ czują się tam bezpiecznie.

Osadami dennymi  głównie w jeziorach eurofizycznych są składni bogate w wartości odżywcze. Najczęściej są to materie organiczne, które odrywając się od powierzchniowych warts akwenu osiadają na dnie.Osadzanie materiałów organicznych i nieorganicznych jest zmienne w różnych porach roku. Najszybciej osadzają się na koniec lata, kiedy liczba planktonu w owdzie maleje. Zmienne osadzanie materiałów na dnie prowadzi do większej ilości materii organicznej w osadach dennych w poszczególnych okresach. Natomiast jeżeli szybkość rozkładu jest mniejsza niż szybkość osadzania się osadów to wtedy występuje akumulacja. W akwenach do których dopływa niewielka ilość świeżej wody dna najczęściej są muliste oraz z małą ilością tlenu.

Podsumowanie:

Każdy karpiarz oraz wędkarz powinien znać trzy typy osadów dennych aby zastosować odpowiedni zestaw. W dzisiejszych czasach nie mamy aż tak dużego problemu z doborem zestawów, ponieważ możemy kupić wszelakie zestawy na każde dno w sklepie. Oczywiście wykonanie zestawu samemu daję większą frajdę oraz satysfakcję podczas złowienia ryby.Na mulistych dnach, które są miękkie proponuję używać ciężarków płaskich, które nie będą się zapadały w mule. Stosowanie dłuższych przyponów na mulistych dna też jest bardzo skutecznie oraz używanie przynęt pływających. Pa przeczytaniu powyższego artykułu mam nadzieję że będziecie wiedzieli jaki naturalny pokarm może być obecny na różnych rodzajach dna. Jeżeli to poznacie to wasze efekty znacznie się zwiększą .

6 KOMENTARZE

    • Krzysztof Stegienko
      Przypon który samemu się robi można potem udoskonalić i poprawić błedy :) przypon kupny to dobre rozwiązanie na początek przygody z karpiami.
    • Krzysztof Stegienko
      Wszystko zależy od ryb jakie tam występują. Jeżeli pytasz ogólnie to u mnie jest to 4/2 nie mniejsze bo inne rybki często się przycinają :)
  1. krzysiekol98@wp.pl
    warto na żwirowniach stawić na duże haki, szczególnie w zarośniętych żwirowniach