Łowienie wśród podwodnych roślinności jest bardzo trudne, ponieważ w każdym momencie podczas holu możemy stracić naszą rybę, która zapląta się w roślinnościach.  Łowiąc w porośniętych łowiskach należy wybrać odpowiedni sprzęt oraz poznać techniki łowienia w tak trudnych warunkach.

MIEJSCE

Łowiąc na początku musimy znaleźć odpowiednie miejsce, w którym położymy nasze zestawy. Na zarośniętych łowiskach niezbędny będzie ponton do sondowania dna oraz do wywózki naszych zestawów.  Musimy znaleźć pośród roślinności oczka z twardym dnem, ponieważ są to stu procentowe miejscówki karpi w roślinach.  Po zmierzeniu głębokości wody oraz ustaleniu dna przez echosondę należy jeszcze raz obstukać dno tak zwanym “stukadełkiem” czyli ciężkim ciężarkiem aby dokładnie wiedzieć gdzie są rośliny a gdzie ich nie ma gdzie zaczyna się twarde dno a gdzie kończy. Najczęściej wśród podwodnej roślinności znajdziemy piaszczyste lub żwirowe twarde dna.  Jeżeli łowisko już wybrane należy je oznaczyć. Zobacz jak oznaczyć łowisko klikając TUTAJ.

LINKA GŁÓWNA

Łowiąc w wodnych roślinnościach wskazane jest używanie plecionki, dzięki której będziemy mieli lepsze szanse na wyciągnięcie ryby a zwłaszcza wtedy gdy zapląta się w podwodnych roślinach.  Plecionka w przeciwieństwie do żyłki także wspaniale wyrywa rośliny.

HAKI

Haki jakich użyjemy w porośniętych łowiskach muszą być bardzo ostre aby nie pozwoliły rybie na spięcie się podczas holu, gdy ryba “szaleje w roślinnościach”.  Haczyki muszą być także bardzo wytrzymałe ze względu na rośliny.

ZESTAW

Najczęściej stosujemy zestawy z bezpiecznym klipsem. Tam gdzie jest podwodna roślinność polecam właśnie aby zastosować zestaw z bezpiecznym klipsem, który pozwoli na wypięcie się haczyka w przypadku gdy zapląta się wśród gęstej podwodnej roślinności. Niewątpliwe będzie także użycie leadcora lub przyponu strzałowego.

CIĘŻAREK

Łowiąc w roślinnościach stosuję ciężarki w kształcie pocisku, które spadając na dno nie zaczepiają się o rośliny.

NĘCENIE

Gdy łowimy wśród roślinności naszymi najczęstszymi miejscami są tzw oczka, o których wcześniej pisałem. To właśnie w nich będziemy nęcić nie wielką ilością zanęty nie większą jak 1 kg. Polecam aby używać zanęt dobrych firm oraz dodatkowo dopalać zanęty boosterami czy innymi dopalaczami, które dodatkowo będą uwalniały z siebie aromaty wspaniale wabiąc ryby w nasze łowisko. Używamy tak niewiele zanęty, ponieważ porośnięte miejsca to najczęstsze stołówki karpi, gdzie znajdują mnóstwo naturalnego pokarmu: małże, ślimaki oraz inne naturalne przysmaki.

PRZYNĘTY

W podwodnych roślinach najskuteczniejszą przynętą są pływające kulki proteinowe. A dlaczego nie tonące? Mianowicie dlatego że karpie w roślinnościach lepiej zauważą naszą przynętę oraz najczęściej pobierają pokarm z roślin czyli wszelkiego rodzaju ślimaki a nie z dna jak to najczęściej bywa.

HOL

Gdy już zatniemy naszą rybę nie mamy się nad czym długo zastanawiać tylko od razu wskakiwać w ponton i płynąc za rybą, która wariuje w krzakach. Często bywa tak wiem z własnego doświadczenia że ryba podczas stawiania kontry zaplątuje nasza linkę w roślinnościach. Płynąc pontonem najczęściej musimy odczepiać linkę z roślinności. Oczywiście można też holować rybę z brzegu ale to znacznie osłabia nasze szanse na wyholowanie ryby na brzeg, często bywa tak że popełnimy błąd np nie damy rybie luzu a ona zaplącze się w roślinnościach i po prostu się zrywa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here