Wiosna to czas oczekiwany przez wielu karpiarzy, po długiej zimie. Właśnie tuż po długiej zimie najwięcej karpiarzy rusza nad wodę i zaczyna się łowienie karpi wiosną.Najczęściej w maju, kiedy tylko lód się roztopi wybieramy się na pierwszą w roku zasiadkę karpiowe. Większość z nasz także łowi w zimę w takich miejscach gdzie woda nie zamarza. Ale gdzie po długiej zimie znajdują się karpie ? Gdzie żerują ?

GDZIE SZUKAĆ KARPI?

Łowienie karpi wczesną wiosną nie nie należy do najłatwiejszych zadań. Przed łowieniem musimy poznać miejsca w których karpie żerują.Po zimie jeżeli tylko pojawimy się nad zbiornikiem, nad którym będziemy planowali zasiadkę poradzę aby włożyć termometr do wody jeżeli nie mamy echosondy i odczytać temperaturę wody. Po zimie jeżeli woda będzie miała  8- 10 stopni to możemy wybierać się na zasiadkę karpiową. Aby znaleźć miejsce przebywania karpi oraz miejsce żerowania należy popływać po zbiorniku z echosondą, która tam będzie wskazywała temperaturę wody i odszukać takiego miejsca na naszym łowisku w którym temperatura wody będzie największa. Zazwyczaj są to płytkie miejsca akwenów, w których woda szybciej się nagrzewa niż w głębszych miejscach zbiornika.  Miejsca w których występuje podwodna roślinność oraz są osłonięte drzewami,  chronią wodę przed wiatrem i szybciej się nagrzewa. Takie miejsca to zatoki oraz płycizny, w których występuje roślinność oraz naturalne pożywienie karpia różne larwy i skorupiaki.  Zmiany pogody na wiosennych zasiadkach bardzo źle wpływają na reakcję karpi , ponieważ gdy woda ochłodzi się o kilka stopni karpie nie będą żerować oraz przeniosą się na głębszą wodę, w przeciwnym razie jeżeli temperatura wody wzrośnie karpie będą coraz pewniej żerować w płytszych miejscach akwenu.

WIOSENNE NĘCENIE

Łowienie karpi na wiosnę a także nęcenie karpi wiosną jest całkiem inne niż w cieplejszych porach roku.Po długiej mroźnej zimie karpie nie są tak ostrożne jak w innych porach roku w lecie lub późną jesienią. Co nie znaczy że musimy obficie nęcić. Nie! A wręcz przeciwnie nęcimy punktowo używając niewielkiej ilości zanęty. Po obserwacji spławu karpi w naszym łowisku lub po złowieniu ryby stopniowo donęcamy nasze łowisko ale z umiarem tak aby nie przesadzić z zanętą.

 

pva

Podczas wiosennych połowów użycie materiałów PVA to “strzał w dziesiątkę”.

PRZYNĘTY NA WIOSENNE KARPIE

Odpowiedź na pytanie Jak łowić karpie na wiosnę już znamy. Tera czas aby omówić wiosenne przynęty na karpie.Według teorii starszych pokoleń wędkarzy wiosną powinniśmy łowić na karpie na naturalne pokarmy takie jak białe robaki, czerwone robaki i inne przynęty zwierzęce. Łatwo możemy wyciągnąć wnioski ze starszych porad wędkarskich a natomiast w składzie naszej kulki proteinowej powinny znajdować się  dwa podstawowe składniki :mączki rybne, oraz suszona krew, które podczas wiosennych połowów przyczynią się do odniesienia sukcesów.Wczesną wiosną wykluczam kulki o smakach owocowych ! Uwaga to jest tylko moje osobiste stwierdzenie, ponieważ wczesną wiosną jeszcze nigdy nie sprawdziły mi się kulki owocowe.  Muszę także zwrócić uwagę aby nie przesadzać z wielkościami kule maksymalna średnica kulki na wiosenne połowy powinna wynosić 18 mm.

kulk

Podsumowując, mam nadzieję że po przeczytaniu powyższego artykułu znacie już odpowiedź na pytanie

Jak łowić karpie wczesną wiosną ?, ponieważ łowienie ryb na wiosnę nie jest bardzo skomplikowane i bez problemu jeżeli przełożycie słowa z artykułu nad wodę to połowicie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here