Sygnalizatory mechaniczne są dwuznacze, ponieważ sygnalizują nam dwa rodzaje brań. Pierwszy typ brań to branie do przodu następuje wtedy gdy swinger lub hanger unosi się do góry. Drugi typ brania to rak zwane branie wsteczne, które następuje gdy nasz sygnalizator mechaniczny opada w dół. Swingery posiadają obciążnik, który swobodnie możemy przesuwać po stelażu sygnalizatora aby odpowiednio napiąć naszą linkę główną. Uwaga: nie wszystkie swingery posiadają taki sam obciążnik( chodzi tutaj o gramaturę) im większy ciężar ma obciążnik tym lepiej naprężymy naszą linkę główną. Lecz gramaturę obciążnika musimy dostosować do odległości na jakiej łowimy.

Najbardziej popularne wśród mechanicznych sygnalizatorów brań są:

SWINGERY

Mechaniczne urządzenie, który służy do sygnalizacji brania ryby,. Swingery zbudowane są z następujących elementów:

-głowicy, na której jest zamieszczony klips, który służy do zaczepienia żyłki głównej

-stelażu czy też ramienia jak kto woli na którym znajduje się obciążnik w kształcie walca, który możemy swobodnie przesuwać aby odpowiednio naprężyć naszą linkę główną

-podstawy, to właśnie dzięki niej możemy przymocować swingera do sygnalizatora elektrycznego

Swingery lepszych firm karpiowych posiadają także sprężynę z regulowaną siłą naciągu, która w niektórych sytuacjach jest niezbędna. Dodatkowo swingery mogą być wyposażone w diodę świecącą, która podpinamy do sygnalizatora elektrycznego za pomocą małego kabelka. Dioda znacznie pomaga zwłaszcza w nocnych połowach karpi.

 

1 b

fot. popularny tradycyjny swinger
1 a

fot.swinger z diodą oraz z regulowaną siłą naciągu

HANGERY

Spełniają taką samą rolę jak swingery lecz różnią się tylko budową. Między innymi tym, że zamiast metalowego ramienia posiadają najczęściej łańcuszek.

hanger

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here