W dzisiejszych czasach gdy na rynku karpiowym mamy dostępnie wiele przynęt w bogate składniki naturalne przysmaki karpi, które były dawniej wyk0orzystywane w połowie karpi poszły w zapomnienie. Naturalne przynęty w dawnych czasach przynosiły bardzo dobre rezultaty. W tym artykule przedstawię naturalne przynęty karpi, które znajdują się w większości akwenach.

Pośród naturalnych smakołyków karpi wyróżniamy następujące rodzaje:

Ślimaki

Uwielbiane przez karpie, najwięcej ślimaków znajduje się na zbiorniku czy też łowisku w okolicach trzcin oraz podwodnych roślinności, ponieważ jest to ulubione terytorium ślimaków.

ślimak na karpia

Małże

Jak już dobrze wiemy prawie wszystkie odmiany małż w naszym kraju są chronione z wyjątkiem odmiany Szczeżui. Małże są to mięczaki, które należą do grupy muszlowców. Zamieszkują wody słone oraz słodkie na terenie całej kuli ziemskiej. Spotkamy je niemal w każdym łowisku gdzie łowimy. Najczęściej spotkamy je na samym dnie akwenu, ponieważ małże są to muszlowce, które żyją w dnie. Najczęściej przemieszczają się po dnie lub przytwierdzają się “bisorem ” do podłoża akwenu. Są kolejną naturalną przynętą, którą karpie uwielbiają.

małże na karpia

Ochotka

Larwy ochotki występują w dwóch kolorach: czerwonym oraz czarnym. Osiągają długość od 2 do 13 mm. Najczęściej spotkamy jest w miejscach z ograniczoną ilością tlenu w wodzie na mulistym dnie, gdzie jest wysokie zanieczyszczenie organiczne.

ochotka na karpie

Białe robaki

Białe robaki zwane także “maddami”to nic innego jak larwy znanym nam dobrze much. Skuteczne wczesną wiosną. Podajemy je za pomocą specjalnego klipsa do białych robaków.

białe robaki na karpie

 

Krewetki

Morskie i słodkowodne skorupiaki, które nie spotkamy w naszych Polskich łowiskach lecz karpie także je uwielbiają. Krewetki zakładamy bezpośrednio na haczyk.

krewetki na karpia

Chrząszcze

Chrząszcze to zwierzęta kosmopoliczne, które zamieszkują najrozmaitsze środowiska a także strefy klimatyczne. Mogą zamieszkiwać ląd jak i także wody słone. W ich organizmie występuje spora ilość białka. Być może z tego powodu karpią podchodzą do gustu.

chrząszcze na karpia

Podsumowując:

Jeżeli łowicie na łowiskach o dużej presji wędkarskiej gdzie karpie są przyzwyczajone że kulki proteinowe to dla nich zagrożenie to może warto spróbować jednej z wyżej wymienionych naturalnych przynęt, które karpie uwielbiają. Naturalne przynęty sprawdzają się także w łowiskach gdzie występują naturalne przynęty, które wyżej wymieniłem.

2 KOMENTARZE

  1. […] Jak dobrze wiemy owocowe kulki zawierają mniej składników bogate w białka, krótko mówiąc zawierają mniej produktów mlecznych, które są bogate w białko. Więc na kulki owocowe łowimy latem gdy woda jest już nagrzana i karp nie potrzebuje dużej ilości białka, ponieważ w jego naturalnym środowisku czyli w wodzie występują już naturalne smakołyki takie jak: ślimaki itp. Więcej o naturalnych przynętach znajdziesz TUTAJ. […]

  2. […] Karp o wadze 25 kilogramów ma przeciętnie od 18 do 30 lat. Wiek jednak zależy od wody czy też łowiska prywatnego na którym karp dorasta. Wiele zależy także od występowania naturalnego pokarmu w wodzie, gdzie karp dorasta. W akwenach gdzie pokarmu jest więcej karp ważący 25 kilo będzie młodszy od karpia również o wadze 25 kilo, lecz który wyrósł w wodzie z małą ilością pokarmu. Więcej o naturalnych przynętach możesz przeczytać klikają TUTAJ. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here