Mając na myśli duże zbiorniki zaporowe chodzi mi głównie o akweny o powierzchni większej niż 100 ha. Dobrze wiem że nie wszyscy z Was odbierają słowo duże tak samo jak reszta. Dla jednych duże zbiorniki to wody, których powierzchnia przekracza 50 ha natomiast dla innych są to akweny o powierzchni 100 ha. Jednak weźmy pod uwagę łowiska, których powierzchnia wynosi kilkaset hektarów.

Nęcenie w dużym zbiorniku zaporowym wymaga od nas poświęcenia a także musimy poświęcić dużo czasu aby osiągnąć rezultaty.  Pewnie zdajecie sobie sprawę że gdy akwen jest większy musimy nęcić dłużej niż w mniejszych zaporówkach czy też innych zbiornikach. Przed samym nęceniem musimy dobrze poznać wodę a przede wszystkim zlokalizować miejsca w których karpie przebywają poprzez obserwację wody. W dużych akwenach staramy się nęcić dywanowo,czyli wybieramy sobie na przykład kwadrat o powierzchni 10 lub 20m kwadratowych i tam podajemy zanętę. Więcej informacji na temat nęcenia dywanowego znajdziecie TUTAJ. Następnie musimy wokół naszego pola nęceni usypać ścieżki, które będą prowadziły do naszego łowiska. Długości ścieżek usypanych z zanęty nie da się określić jaka powinna być ich długość, ponieważ wszystko zależy od rodzaju wody a także od kryjówek karpi. Ja osobiście najczęściej usypuje ścieżki z zanęty, które mają długość od 10 do nawet 50 m. Jednak jak już wcześniej wspominałem wszystko zależy od miejsca.Natomiast jeżeli jesteśmy pewni że wybraliśmy odpowiednie miejsce w którym karpie regularnie się pokazują to możemy zrezygnować z sypania ścieżek. Co do szerokości ścieżek starajmy się usypywać ścieżki nie szersze niż 1 m. Usypanie szerszej ścieżki z zanęty może nie zwabić ryb w nasze łowisko, ponieważ na samych ścieżkach znajdą wystarczająco dużo pożywienia.Bardzo istotną rzeczą jest sypanie ścieżek w tym samym miejscu jeżeli nęcimy kilka czy też kilkanaście dni przed zasiadką. Aby mieć pewność że za każdym razem sypiemy ścieżki w tym samym miejscu proponuję oznaczyć je za pomocą bojek. Oznaczenie ścieżek bardzo nam pomoże w zwabieniu ryb w nasze łowisko, ponieważ za każdym razem będziemy sypali ścieżki w  jednym miejscu.Z upływem czasu jak już zauważymy że karpie regularnie przebywają w naszym łowisku i żerują możemy przestać sypać ścieżki zanętowe.Chcąc ściągnąć ryby w nasze łowisko na dużym akwenie musimy długo nęcić i systematycznie. Proponuję zacząć nęcić minimum tydzień przed zaplanowaną zasiadką. Co do zanęty to musimy się nastawić że będziemy jest dużo potrzebowali. Najczęściej do nęcenia używam kulek a także ziaren. Warto także jako zanętę użyć orzechów tygrysich, które na wielu wodach są niezwykle skuteczne.

nęcenie w duzych zbiornikach

fot.zanęta jaką używam do nęcenia w dużych zbiorkach, do tego jeszcze spora porcja gotowanych ziaren

Natomiast jeżeli zależy mi na jeszcze szybszym ściągnięciu ryb w łowisko to także używam pelletów o różnych średnicach. Jednak gdy mamy trochę czasu to nęcenie samymi kulkami z dodatkiem ziaren także zda egzamin. Ścieżki zanętowe staram się usypywać z takiej samej zanęty lecz z większa ilością ziarna aby w łowisko na samym początku weszła drobnica a za nią większe ryby.

orzechy tygrysie

fot.orzechy tygrysie także bywają skuteczne w dużych akwenach

 

 

1 KOMENTARZ

  1. […] Samo nęcenie w dużym zbiorniku wymaga od Nas czasu oraz poświęcenie. Przede wszystkim w dużych akwenach musimy nęcić dłużej aby zwabić ryby w nasze łowisko czyli obszar w którym będziemy łowili. Nęcąc w dużych zaporówkach polecam nęcenie dywanowe. Najlepiej wybrać sobie obszar o powierzchni minimum 10 metrów kwadratowych i w tym obrębie systematycznie nęcić. Jeżeli nie mamy pewności że wybraliśmy odpowiednie miejsce to możemy także usypać ścieżki z zanęty, które będą prowadziły do naszego miejsca. Natomiast gdy jesteśmy pewni swojego miejsca nie musimy tego robić. Osobiście przed zasiadką na dużej wodzi zaczynam nęcenie minimum tydzień przed zasiadką. Należy nęcić systematycznie najlepiej codziennie. Warto sprawdzić czy zanęta z naszego łowiska jest wyjada. Jeżeli tak to możemy zwiększyć dawkę zanęty. W skład mojej zanęty wchodzą: kulki proteinowe, Pelle o różnej średnicy a także ziarna takie jak kukurydza oraz konopie. Co do ilości zanęty to zestaw zanęcam około kilogramem zanęty. Jednak przed zasiadką należy nęcić w granicach 2-5 kg dziennie a czasem nawet więcej, aby mieć jakieś rezultaty.Więcej o nęceniu w dużych zbiornikach TUTAJ . […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here