Dla wielu z Was sama nazwa”Nęcenie zapachem” to na pewno coś dziwnego o czym jeszcze nie słyszeliście. W dzisiejszym artykule opowiem w kilku słowach o nęceniu właśnie zapachem. Nęcenie zapachem czyli umiejętność, która polega na zwabieniu karpi w obszar w którym łowimy za pomocą płynnych atraktorów takich jak: boostery, liquidy oraz tym podobne, które tworzą na dnie wspaniałą chmurę zapachową, która wabi karpie z dużej odległości. W dzisiejszych czasach presja na łowiskach jest coraz większa i nie wystarczy zwykła zanęta aby zwabić dużą rybę tak jak to było kilkanaście lat temu. Nęcenie zapachem to krótko mówiąc nęcenie zanętą, która jest bardzo mocno pachnie czyli jest dosyć bogato zalana płynnymi atraktorami. Należy jednak uważać aby nie przesadzić z aromatyzowaniem zanęt jak i za równo przynęt, które używamy do łowienia karpi, ponieważ zbyt mocno pachnąca kulka może zadziałać przeciwnie i odstraszyć karpie czy inne ryby z naszego łowiska.  Warto mocno aromatyzować przynęty jak i zarówno nasze zanęty, kiedy wybieramy się na krótką zasiadkę, która będzie trwała kilka godzin czy jeden dzień. Na tak krótkiej zasiadce karpiowej zależy nam na tym abyśmy w jak najkrótszym czasie zwabili ryby w nasze łowisko i coś połowili. Natomiast na dłuższych zasiadkach nie warto mocno aromatyzować naszych przynęt jak i zarówno zanęt, ponieważ jak mamy więcej czasu to ryba i tak wejdzie w nasze łowisko nie zawsze szybko ale jeżeli obierzemy dobrą strategię oraz miejsce i będziemy łowili z głową to na pewno połowimy okazałe karpie.

Do nęcenia zapachem warto użyć także drobnych granulatów oraz szybko pracujących pelletów, pokruszone czy też pokrojone kulki proteinowe, oraz można dodać także konopi i sypkiej zanęty. Taka kompozycja, która zostanie jeszcze odpowiednio przez nas zalana np boosterem czy innym pokarmem płynnym na pewno szybko zwabi ryby w nasze łowisko ze względu na szybką pracę i powstałą chmurę zapachową tuż na dnie, na punkcie której na niektórych łowiskach karpie dostają szału.Warto także podawać zanętę na krótkich zasiadkach w materiałach PVA, do których również możemy wlać płynny pokarm i dopalić naszą zanętę. Musimy zwrócić uwagę aby nasz aromat płynny lub inny dodatek nie rozpuścił materiałów PVA.

worek pva

Natomiast gdy wybieramy się na dłuższą zasiadkę to znacznie zmniejszamy poziom aromatów . Podsumowując w dzisiejszych czasach złowienie okazałego karpia nie jest takie proste jak dawniej ze względu na mniejszy stan ryb oraz presję wędkarską, której nie brakuje na każdym łowisku więc dlatego warto eksperymentować i testować różne przynęty a także techniki łowienia. Może właśnie na waszym łowisku na metoda okaże się kluczem do sukcesu.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here