Po co sobie utrudniać życie łowiąc w zaczepach, przecież możemy w miejscu o czystym dnie bez zawad! Logiczne jet to że gdzie znajdują się zaczepy tam ryba czuje się bezpieczna, ponieważ ma schronienie. Postaram się krótko opisać jak odpowiednio wybrać zestaw właśnie do łowienia w zaczepach.

Odpowiednie wędzisko

Łowiąc w zaczepach powinniśmy używać kija minimalnie o krzywej ugięcia 3,5lbs. Dlaczego takie twarde wędzisko? Każdy zdaje sobie sprawę że nie łowi na otwartej wodzie o czystym dnie tylko w zaczepach, gdzie musimy rybę trzymać krótko aby nie weszła nam w zaczepu. W każdej chwili musimy być przygotowani na hol “siłowy” nie mam na myśli tutaj żeby ciągną rybę na siłę ale ją pokaleczyć tylko trzymać ją krótko nie popuszczać jej aby nie miała możliwości zaplątania się w podwodnych zawadach. Pewne jest to że ryba zawsze po zassaniu naszej przynęty będzie uciekała w stronę zaczepów, do swojej”kryjówki”, gdzie poczuje się bezpiecznie.

Haki

Szczególną uwagę musimy zwrócić aby nasz hak był ostry oraz aby był wykonany z grubszego drutu. Dlaczego to takie ważne, ponieważ możemy się domyślić że grubszy haczyk mniej pokaleczy rybę ze względu na grubość. Logiczne jest to że im cieńszy haczyk tym bardziej będzie się wbijał rybie w pysk i pokaleczy ją podczas silniejszego holu ryby.

Żyłka czy plecionka

Łowiąc w ekstremalnych warunkach, którymi są podwodne zawady nie możemy sobie pozwolić na używanie żyłki, ponieważ jest o wiele mniej wytrzymalsza niż plecionka. Plecionka także jest w przeciwieństwie do żyłki odporna na przetarcia.  Dlatego też polecam o stosowanie plecionki.

Przypon

Wykonany z plecionki, o dużej odporności na przetarcia oraz obowiązkowo przypon strzałowy.

Ciężarek

Łowiąc w zaczepach polecam aby używać “Triloboli”, ponieważ kształt ciężarka jest tak wyprofilowany że nie zaczepi się łatwo w podwodny zawadach. Mało tego podczas energicznego pociągnięcia naszą wędką ciężarek natychmiastowo odrywa się od dna.

Technika łowienia

Łowiąc w zaczepach musimy być bardzo czujni na branie karpia. Nie możemy sobie pozwolić aby karp odjechał nam nawet kilka metrów, ponieważ wśród podwodnych zawad najczęściej nasz zestaw umieszczamy około pół metra przed korzeniem lub innym podwodnym zaczepem, więc jeżeli natychmiastowo nie zareagujemy na branie ryby to nie możemy się spodziewać nic dobrego, ponieważ ryba natychmiastowo wejdzie nam w zaczepy i tam poczuje się bezpieczna.

Kilka moich porad

Jeżeli już zdecydujemy się na łowienie w zaczepach to polecam aby korzystać ze środka pływającego, ponieważ rzucają nigdy nie uda nam się umieścić nasz zestaw tak idealnie jak zrobimy to używając pontonu lub innego środka pływającego. Jeżeli łowię w zaczepach to ustawiam mojego tripoda jak najbardziej w pionie jak tylko się da. Po co tak? Łowiąc w zaczepach najczęściej łowimy z dokręconymi hamulcami na maksa aby ryba nie miała możliwości wyciągnięcia żyłki z naszego kołowrotka. Dlatego też staram się ustawić moje kije jak najbardziej pionowo aby amortyzowały energiczne branie ryby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here