Porady Tarło karpia w Polsce

Tarło karpia w Polsce

4

Dzięki przebiegu tarła wiadomo ryby się rozmnażają. Zapewne zadacie pytanie kiedy jest tarło karpia, więc na początku już udzielę odpowiedzi na to pytanie.Karpie trą się na przełomie maja i czerwca głownie w płytszych partiach zbiorników. Starają się zawsze wybierać płytsze miejsca zbiorników, gdzie woda nagrzewa się najszybciej. Tarło karpia przebiega dosyć hałaśliwie a podczas niego karpie wyskakują bardzo często nad powierzchnię wody.

Po wytarciu pojawia się ikra, która najczęściej znajduje się na podwodnej roślinności i przybrzeżnych trzcin. Wylęg trwa średnio od 3 do 5 dni. Larwy karpi tuż po wylęgu mają długość zazwyczaj około 5mm.

Po upływie 14 dni czyli po okresie, w którym larwy posiadają umiejętność przyczepiania się do podwodnej roślinności woreczek żółtkowy się wchłania. Po wchłonięciu się woreczka żółciowego karpie odżywiają się planktonem.

Po osiągnięciu około 2 cm długości karpie zaczynają odżywiać się fauną denną.

Czy karpie się rozmnażają w Polsce i czy ikra się rozwija ?

Powyższe postawione pytanie jest jednym z najczęściej zadawanych pytać. Oczywiście że karpie w Polsce dochodzą do tarła, jednak ikra nie utrzymuje się na wielu wodach, ponieważ temperatura wody jest zbyt mała. Co nie oznacza że karpie w Polsce wcale się nie rozmnażają. Istnieją takie zbiorniki wodne na których ikra karpia się rozwija ze względu na odpowiednią temperaturę wody.

Najczęściej są to dosyć małe a przede wszystkim płytkie zbiorniki na który woda nagrzewa się bardzo szybko i osiąga temperaturę niezbędną do rozwinięcia się ikry. Jak dobrze pamiętam aby ikra się rozwijała i utrzymała woda musi osiągnąć 18 stopni. Jednak tarło karpia w stawie hodowlanym znacznie inaczej wygląda, ponieważ zazwyczaj jest to sztuczne tarło karpi, lecz wtedy właśnie ikra się rozwija ze względu na odpowiednią temperaturę wody.

Ciekawostka

Małe karpiki(larwy) tuż po wylęgu przyczepiają się do podwodnej roślinności przez około 14 dni. Wiecie czemu tak jest ? Dzieję się tak, ponieważ mają duży pęcherzyk żółtkowy i specjalne gruczoły, które właśnie im pozwalają na przyczepianie się do roślin.

4 KOMENTARZE

  1. Monika
    Witam, dziś poprosiłam męża o rybę na obiad i złapał w naszym małym stawie karpia 3,2 kg. Niestety przy oprawianiu ryby okazało się, że wypełniona jest ikrą. Czy oznacza to, że właśnie mają tarło (jest koniec lipca!)?
  2. Abramis
    Prawdopodobnie karpie nie przystąpiły do tarła w waszym stawie , z różnych powodów. Brak odpowiedniego miejsca do tarła, skoki temperatury wody , lub późno nagrzana woda. Powodów jest wiele ale jak do tego czasu się nie wytarły to z pewnością się już nie wytrą i zresorbują ( wchłoną) ikrę.
  3. Em Leasing
    W lipcu w zasadzie jest lub powinno być po tarle ale natura zadzi się sama więc na początku lipca nada może trwać tarlo