Żyłki i plecionki karpiowe Żyłka na karpia czy plecionka ?

Żyłka na karpia czy plecionka ?

1

Żyłka

Jest w przeciwieństwie do plecionki rozciągliwa, ma dużą wytrzymałość na węzłach. Bardzo szybko się przeciera, jeżeli w naszym łowisku na dnie znajdują się korzenie lub małże, które lubią przecinać żyłki.

Plecionka

Wybierając plecionkę na nasz kołowrotek warto zwrócić uwagę na ilość oraz gęstość splotu mikrowłókien oraz na przekrój naszej plecionki, który może być płaski lub okrągły.

Plecionka jest odporna na przetarcia poprzez wspaniałą budowę, którą zawdzięczamy mikrowłókną. Jest niesamowicie wytrzymała oraz ma zerową rozciągliwość w przeciwieństwie do żyłki.

 

Podsumowanie

 

Jeżeli chodzi o dylemat “co wybrać żyłkę czy plecionkę ? ” nie ma określonej zasady. Wybierając linkę na nasz kołowrotek musimy poznać najpierw łowisko w którym będziemy łowili. Ponieważ jeżeli nie ma na dnie żadnych podwodnych zaczepów oraz małż, przez które bardzo często przecinamy żyłkę tracą nasz zestaw lub naszą rybę. W przeciwnym razie, jeżeli na dnie znajdują się podwodne zalane drzewa oraz inne zawady i małże to wybór plecionki da nam większą szansę na wyholowanie karpia. Najlepiej nawinąć na jedną szpulę żyłkę a na drugą plecionkę, jeżeli wybierzemy się na łowisko, które jest nam obce to posiadanie żyłki oraz plecionki jest wskazane.  Jeżeli chcemy mieć “blisko kontakt z rybą ” to polecam plecionki na wasze korby. Kiedy łowimy z wywózki na odległości powyżej 100 m od brzegu polecam o zastosowanie plecionki, ponieważ z takiej odległości będziemy mieli lepsze zacięcie.

 

1 KOMENTARZ

  1. Alex
    Zawsze miałem też dylemat teraz już wiem czy wybrać żyłkę czy plecionkę :D Pozdrawiam