Do połowów karpia najczęściej używa się żyłek mono lub w trudniejszych sytuacjach plecionek.
ŻYŁKA
Głównym parametrem żyłek karpiowych powinna być idealna średnica żyłki na całej długości a także miękkość oraz niewielka rozciągliwość. Do połowów karpi zazwyczaj używa się żyłek o średnicy 0,30 mm. Jest to takie minimum. Najczęściej używane są żyłki o średnicach 0,30mm, 0,33m a także 0,35mm. Na kołowrotku powinno znajdować się minimum 300 m żyłki. Ilość, długość żyłki na kołowrotku powinniśmy dostosować do odległości na jakiej będziemy łowić karpie. Żyłki stosujemy tam gdzie jest to tylko możliwe, ponieważ żyłka w przeciwieństwie do plecionki amortyzuje nam nawet bardzo silne odjazdy karpi jak i równiej podczas holu każdy odjazd karpia. Lecz nie wszędzie możemy używać żyłek ze względu na zaczepy czy też inne przeszkody takie jak na przykład skorupiaki, które lubią przecinać żyłkę. Żyłki ze względu na swoją rozciągliwość wybaczają błędy w przeciwieństwie do plecionek. Żyłki natomiast nie nadają się do ekstremalnie długich wywózek mam tutaj na myśli odległości od 200m w górę, ponieważ z takiej odległości nie przytniemy ryby, lub na większych odległościach w ogóle nie zauważymy brania. Żyłki nie nadają sie także gdy łowimy w okolicach zatopionych drzew, ponieważ ich rozciągliwość może spowodować ucieczkę ryby w zaczepy nim zadziałają nasze sygnalizatory.
PLECIONKA
Wszystkie plecionki karpiowe powinny mieć idealny okrągły przekrój. Powinny być także wykonane z bardzo wytrzymałych włókien Dynema. Ze względu na idealny splot tych włókien będziemy pewni przy holu dużej ryby. Jeżeli łowimy z rzutu to powinniśmy wybierać plecionki o średnicach od 0,20 mm do 0,25 mm. Natomiast jeżeli chodzi o wywózkę to plecionki o średnicach 0,30mm-0,35mm będą idealnym i wystarczającym rozwiązaniem. Plecionki mają jedną zaletę a mianowicie brak rozciągliwości nawet na bardzo dalekich odległościach, wiec dlatego jeżeli łowimy z wywózki na dalekie dystanse to plecionka spełni nasze oczekiwania znakomicie. Sprawdzi się także gdy będziemy łowić w okolicach zaczepów czy innych podwodnych przeszkód. Dzięki zerowej rozciągliwości, którą posiadają plecionki podczas łowienia przy podwodnych korzeniach ryba nie wejdzie nam w zaczepy co w przeciwieństwie do żyłek mogło by się inaczej skończyć. Podczas połowów gdy używamy plecionek jako żyłek głównych należy stosować miękkie wędziska, ponieważ podczas holu dają lepszą amortyzację każdego odjazdu ryby, jednak hol musi być delikatny i płynny aby nie pokaleczyć wargi ryby lub przy nieumiejętnym holu całkiem ją rozerwać i pożegnać się z rybą.
Według mnie plecionki powyżej 0.22mm nie ma uzasadnienia, a co dopiero 0.30 czy 0.35
[…] pozwala nam na bezpośredni kontakt z rybą.Więcej informacji o linkach głównych znajdziecie TUTAJ . Jeżeli zdecydujemy się na łowienie w zaczepach musimy poświęcić wiele czasu a także […]