Na samym początku chcę trochę opowiedzieć o rodzajach markerów  i wypisać ich zalety oraz minusy na samym końcu postaram się przedstawić najlepsze rozwiązanie, takie które będzie przystępne cenowo dla każdego z Was. Dzielą się one na znaczniki ( bojki ) typu H i tyczki.

 

Znacznik H – nie polecamy

Bojka h , która sama się rozwija.

 

 

Tego typu rozwiązanie jest coraz rzadziej spotykane nad wodami, ponieważ ryba jak się zaczepi o sznurek to niestety zwijamy ją razem z nim do brzegu i oczywiście obciążeniem do którego jest zamocowana linka. Jest to oczywiście najtańsze rozwiązanie jednak gdy raz stracimy rybę na pewno więcej takich bojek nie będziemy używali.

Marker karpiowy tyczkowy – polecamy

Obecnie coraz bardziej popularne i już powoli staje się to standardem, że praktycznie każdy z karpiarzy posiada właśnie takie markery. Oczywiście jest ich dość sporo na rynku i różnią się różnymi detalami.

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ MARKER KARPIOWY TYCZKOWY ?

Marker taki zbudowany jest z rurek czyli tak zwanych tyczek – możemy go przedłużać o dowolną długość, po prostu dokupując takie metrowe kawałki.

System łączenia – warto wybrać taki aby łączył się na zatrzaski dzięki czemu szybko możemy go złożyć i rozłożyć. Mniej popularne są markery tyczkowe które to musimy skręcać ponieważ dość często po prostu podejdzie nam piach i mamy problem z jego połączeniem.

Podczas brania gdy ryba przejdzie poza nasz marker po prostu się podda i żyłka przejdzie po nim bez żadnych problemów. Poniżej przykład na materiale filmowym jak marker podczas brania może się w dowolną stronę przechylić i żyłka swobodnie po nim przejdzie.

 

Teraz pytanie jaki marker tyczkowy wybrać świecący LED czy z czujnikiem zmierzchu ? 

W starszych modelach zwykle padał wybór na markery tyczkowe które posiadają czujnik zmierzchu jednak obecnie technologia poszła do przodu i mamy lampi LED które potrafią świecić bardzo długo w markerach świecących dlatego też nie ma potrzeby wydawać nawet 2 razy więcej pieniędzy na marker zmierzchowy jak możemy kupić tak samo działający świecący jedyną różnicą będzie to, że tutaj lampka nam się świecie przez cały dzień dlatego też taka tyczka świecąca nie dość, że jest lepiej widoczna to jeszcze jest spor tańsza.

MARKER ŚWIECĄCY 

Przykład markera od firmy Undercarp który jest markerem świecącym. Czas świecenia takiego modelu to od 14 do 30 dni ciągłego świecenia !!! To wszystko na dwóch paluszkach AA – czyli dla przeciętnego karpiarza który kilka razy do roku udaje się na zasiadkę na 2-4 dni takie baterie wystarczą na cały sezon łapania.

Nie ma potrzeby przepłacania na inne zaawansowane rozwiązania np na pilota gdzie zarówno tutaj jak i w zmierzchówce czas świecenia będzie taki sam gdyż pilot jak i czujnik zmierzchu również nam pobierają energię czyli rozładowują baterie.

POLECAMY WYBRAĆ KLASYCZNY MARKER TYCZKOWY ŚWIECĄCY, DO WYBORU MAMY RÓŻNE KOLORY, PONIŻEJ Z FIRMY UNDERCARP ALE MOŻECIE POSZUKAĆ OD INNYCH FIRM ŚWIECĄCYCH:

Dioda LED czerwona: https://undercarp.pl/produkt/marker-karpiowy-tyczka-swiecacy-led-6-m-czerwony/

Dioda LED niebieska: https://undercarp.pl/produkt/marker-karpiowy-tyczka-swiecacy-led-6-m-niebieski/

Dioda LED żółta: https://undercarp.pl/produkt/marker-karpiowy-tyczka-swiecacy-led-6-m-zolty/

Dioda LED zielona: https://undercarp.pl/produkt/marker-karpiowy-tyczka-swiecacy-led-6-m-zielony/

Jak zrobić samemu taką tyczkę jeżeli mamy trochę czasu i możliwości ?

Wiele osób trudzi się z wykonaniem znaczników w domu. Bardzo wiele produktów końcowych z cyklu zrób to sam nie spełnia najczęściej naszych oczekiwać i jak zbierzemy wszystko w całość czyli koszty jakie ponieśliśmy przy jego produkcji oraz czas to wyjdzie na to że taniej zdecydowanie kupilibyśmy w sklepie gotowy produkt, który oczywiście jest sprawdzony już przez wielu wędkarzy i wyśmienicie pełni swoją funkcję.

Jak działa taki marker ?
Schemat działanie jest bardzo prosty. Produkt złożony jest najczęściej z kilku rurek plastikowych. Zazwyczaj są to odcinki po około 1 m ( 100 cm ) .

Bardzo dużo osób zadaje sobie pytanie dobra ale jak je zamontować , jest to bardzo proste. Każdy element łączy się ze sobą za pomocą metalowego klipsa lub jest skręcany.

 

Na samym dole znajduje się ciężarek, który wiadomo służy jako obciążenie i jest po to aby sztyca się nie przemieszczała w wodzie tylko cały czas była w jednym miejscu.

W momencie gdy zdarzy się sytuacja że podczas brania czy też holu żyłka zaczepi o znacznik to on automatycznie pod oporem naszej linki głównej się pochyli i schowa pod taflą wody.

Następnie gdy żyłka czy też plecionka w zależności co mamy na kołowrotku przejdzie dalej to automatycznie się wynurzy z pod tafli wody i dalej jest w tym samym miejscu.

Do czego służy ?

Przede wszystkim służy do oznaczania łowiska. Bardzo często łowiąc z wywózki wywozimy nasze zestawy na dalekie odległości. Coraz częściej są to odległości nawet po kilkaset metrów.

Wywożąc zestaw za każdym razem w inne miejsce mijało by się z celem, ponieważ bardzo byśmy rybę rozpraszali po całym zbiorniku nęcąc co wywózka to w innym miejscu. Dlatego stawiamy znacznik w jednym miejscu i za każdym razem jak wywozimy nasz zestaw oraz nęcimy łowisko to robimy to w tym samym miejscu.

 

Dzięki takiemu zastosowaniu mamy o wiele większe szanse na złowienie większego karpia oraz wypracowanie większej ilości brań, ponieważ nęcimy przez dłuższy okres czasu jeden obszar i ryby są przyzwyczajone ze akurat w tym miejscu zawsze znajdą pożywienie i chętnie w nie przypływają.

Jak używać ?

Nie ma nic prostszego jak używanie właśnie produktu bojka karpiowa, ponieważ przyjeżdżamy nad łowisku wypływamy pontonem składamy sobie tyczkę o odpowiedniej długości, łącząc ze sobą plastikowe elementy.

Gdy mamy już zadeklarowaną długość jaka nam będzie potrzebna w tym miejscu stawiamy znacznik i mamy już zaznaczony nasz punkt łowienia w którym będziemy kłaść nasze zestawy karpiowe i oczywiście nęcić aby zwabić karpiszony w miejsce łowienia. Więcej informacji do poczytania na: https://markerkarpiowy.pl/

11 KOMENTARZE

  1. Długo myślałem jaki wybrać i szczerze na poczatki nie wiedziałem do czego służą ale to były moje początki z karpiowaniem hehehe

  2. Sporo ciekawych informacji. Myślicie,.że ktoś kupuje halo foxa za 900pln ? Carp marker ma też ale bez światełka.

  3. Markery tyczkowe są najlepsze, ja mam 2 zrobione samemu i dwa które kupiłem. To kompletnie inna jakoś znaczenia łowiska i w nocy nie ma problemu trafić do niego jeżeli nam on świeci. Pozdro all

    • Pewnie jak ktoś ma taką możliwość to możemy go zrobić w domu jednak na pewno zajmie nam to trochę czasu no i takie firmy kupując danego produktu hurtową ilość mają go w znacznie lepszej cenie. Jednak zrobienie przez siebie czy to markera czy kulek protenowych to satysfakcja jakiej nie da Ci nikt !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here