Tyczka

Na rynku wędkarskim spotkamy dwie odmiany bojki za pomocą której możemy świetnie oznaczać nasze łowisko . Wyróżniamy znacznik tyczka oraz bojka h , która sama się rozwija.

Pierwszy rodzaj jest najbardziej popularny wśród karpiarzy, między innymi na prostotę i zasadę działania. Druga opcja jest nieco gorsza, ponieważ na dole jako obciążnik jest ciężarek od niego poprowadzony jest zazwyczaj biały sznurek do którego przywiązane jest oznaczenie łowiska czyli w tym przypadku plastikowy element w kształcie litery h wypełniony w środku powietrzem oby unosił się na wodzie.

Tego typu rozwiązanie jest coraz rzadziej spotykane nad wodami, ponieważ ryba jak się zaczepi o sznurek to niestety zwijamy ją razem z nim do brzegu i oczywiście obciążeniem do którego jest zamocowana linka.

Świecący
Tego typu produkt znacznie ułatwia nam wędkowanie w nocy i wywożenie zestawów gdy zapadnie zmrok, ponieważ cały czas widzimy miejsce w którym mamy nasz zestaw. Brak diody led może skutkować długim szukaniu naszej karpiowej miejscówki w nocy.

Światło zamontowane w górnej części elementy znacznie ułatwia nam to zadanie, ponieważ już z brzegu zaraz po wyjściu z namiotu czy też przyczepy kempingowej widzimy oświetlony cel na wodzie do którego musimy oczywiście dopłynąć i tak ulokować nasz końcowy odcinek zestawu z przynętą i ciężarkiem.

Z czujnikiem zmierzchu
Świetny wybór, jednak taka wersja już jest znacznie droższa. Przy zakupie musimy zwrócić uwagę na czas świecenia, ponieważ jeżeli produkt ze zmierzchową czujką świeci łącznie na dwóch bateria tak zwanych paluszkach 5 pełnych dni 5×24 h co daje nam 120 godzin ciągłej pracy i kosztuje przykładowo 200 pln a ten sam przedmiot bez czujnikiem tylko samym światłem świeci 9 pełnych dni 9×24 h co daje nam finalnie 216 godzin ciągłej pracy. Jego cena przykładowo wynosi 130 pln czyli o 70 zł taniej niż w/w wersja.

W dodatku jest tańsza to jeszcze świeci 2 razy dłużej. W takich sytuacjach należy zwróci uwagę żeby nie przepłacić, ponieważ  w tym wypadku zależy nam na jak najdłuższej pracy oświetlenia łącznej.

Jak dobrze wiemy niekiedy bywają takie wypady na karpiowe zasiadki że nad wodami naszych jezior spędzamy kilka dni a niekiedy też znacznie dłużej nawet tydzień. W takim przypadkach warto zastanowić się dwa razy podczas wyboru oznacznika miejsca łowienia, który będzie towarzyszył nam na zasiadkach karpiowych.

Jak zrobić

Wiele osób trudzi się z wykonaniem znaczników w domu. Bardzo wiele produktów końcowych z cyklu zrób to sam nie spełnia najczęściej naszych oczekiwać i jak zbierzemy wszystko w całość czyli koszty jakie ponieśliśmy przy jego produkcji oraz czas to wyjdzie na to że taniej zdecydowanie kupilibyśmy w sklepie gotowy produkt, który oczywiście jest sprawdzony już przez wielu wędkarzy i wyśmienicie pełni swoją funkcję.

Jak działa ?
Schemat działanie jest bardzo prosty. Produkt złożony jest najczęściej z kilku rurek plastikowych. Zazwyczaj są to odcinki po około 1 m ( 100 cm ) .

Bardzo dużo osób zadaje sobie pytanie dobra ale jak je zamontować , jest to bardzo proste. Każdy element łączy się ze sobą za pomocą metalowego klipsa lub jest skręcany.

Na samym dole znajduje się ciężarek, który wiadomo służy jako obciążenie i jest po to aby sztyca się nie przemieszczała w wodzie tylko cały czas była w jednym miejscu.

W momencie gdy zdarzy się sytuacja że podczas brania czy też holu żyłka zaczepi o znacznik to on automatycznie pod oporem naszej linki głównej się pochyli i schowa pod taflą wody.

Następnie gdy żyłka czy też plecionka w zależności co mamy na kołowrotku przejdzie dalej to automatycznie się wynurzy z pod tafli wody i dalej jest w tym samym miejscu.

Do czego służy ?

Przede wszystkim służy do oznaczania łowiska. Bardzo często łowiąc z wywózki wywozimy nasze zestawy na dalekie odległości. Coraz częściej są to odległości nawet po kilkaset metrów.

Wywożąc zestaw za każdym razem w inne miejsce mijało by się z celem, ponieważ bardzo byśmy rybę rozpraszali po całym zbiorniku nęcąc co wywózka to w innym miejscu. Dlatego stawiamy znacznik w jednym miejscu i za każdym razem jak wywozimy nasz zestaw oraz nęcimy łowisko to robimy to w tym samym miejscu.

Dzięki takiemu zastosowaniu mamy o wiele większe szanse na złowienie większego karpia oraz wypracowanie większej ilości brań, ponieważ nęcimy przez dłuższy okres czasu jeden obszar i ryby są przyzwyczajone ze akurat w tym miejscu zawsze znajdą pożywienie i chętnie w nie przypływają.

Jak używać ?

Nie ma nic prostszego jak używanie właśnie produktu bojka karpiowa, ponieważ przyjeżdżamy nad łowisku wypływamy pontonem składamy sobie tyczkę o odpowiedniej długości, łącząc ze sobą plastikowe elementy.

Gdy mamy już zadeklarowaną długość jaka nam będzie potrzebna w tym miejscu stawiamy znacznik i mamy już zaznaczony nasz punkt łowienia w którym będziemy kłaść nasze zestawy karpiowe i oczywiście nęcić aby zwabić karpiszony w miejsce łowienia.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here