Wiosna to pora roku, która jest rozpoczęciem karpiowego sezonu. Większość karpiarzy wyrusza nad wody na swoje pierwsze zasiadki. Przed planowaną zasiadką pojawia się pytanie “Jak złowić karpia wiosną?” Właśnie w tym artykule postaram się podzielić z wami moją wiedzą odnośnie łowienia karpi wiosną.
Gdzie szukać karpi wiosną i gdzie łowić ?
Wczesną wiosną, czyli tuż po zejściu lodu karpie zazwyczaj przebywają na płytszych partiach zbiorników, ponieważ woda w takich miejscach zdecydowanie szybciej się nagrzewa. Miejscami, która warto obłowić podczas wiosennych zasiadek będą płytkie zatoki osłonięto od wiatru a także rozlewiska na których woda jest dosyć płytka.
Na jakiej głębokości łowić karpie wiosną ?
Jak już wcześniej pisałem karpie wiosną należy szukać na płytszych częściach zbiorników bo jak wiemy płytsza woda nagrzewa się zdecydowanie szybciej. Osobiście na wiosenne zasiadki wybieram miejsca w których woda nie przekracza dwóch metrów.Najczęściej są to płytkie zatoki.
Jak nęcić karpie wiosną ?
Tuż po zimie czyli na początku wiosny karpie zaczynają bardzo powoli żerować i nie pobierają zbyt dużo pokarmu. Wiosną powinniśmy nęcić punktowo i w dodatku dobrej jakości zanętą. Zawsze to powtarzam że lepiej wrzucić do wody kilogram kulek dobrej jakości, które karpie będą systematycznie pobierać niż wrzucić do wody 5 kilo kulek gorszej jakości, które będą zalegać na dnie, ponieważ karpie nie zechcą ich pobrać. Woreczek Pva z pokruszonymi kulkami i drobnym pelletem jest wystarczający do punktowego wiosennego nęcenia. Do tego można jest dorzucić dosłownie kilka kulek pod zestaw.
Na co łowić karpie wiosną ?
Wiosną jak już przeczytaliście karpie zaczynają dopiero powoli żerowa. Dokładnie tak samo dzieje się pod wodą z naturalnym pożywieniem. Przyroda wodna również dopiero budzi się do życia, więc na dnie karpie nie znajdą dużo naturalnego pokarmu. Dlatego wiosną łowię na przynęty, które przypominają karpią naturalny pokarm, którego poszukują po długiej zimie. Najlepszym rozwiązaniem będą kulki proteinowe o zapachu małży, muszki itp. Krótko mówić wiosną najczęściej łowimy na kulki rybne czyli tak zwane “śmierdziele”. Warto zwrócić także uwagę na rozmiar przynęt. Wiosną karpie nie chętnie pobierają duże przynęty. Dlatego też wiosną zdecydowanie lepiej sprawdzają się mniejsze kulki o średnicy 10-15 mm.
Zestaw i przypon na wiosennego karpia
Karpie pod długiej zimie są bardzo ostrożne, więc tworząc delikatny przypon musimy je przechytrzyć. Najlepiej sprawdzają się wiosną przypony z cienkiej plecionki z małym haczykiem. Piszą mały haczyk mam na myśli hak o rozmiarze 4 lub 6.
Poniżej film z majowej zasiadki. Co prawda maj to nie początek wiosny, lecz łowiliśmy na tych samych miejscach co na początku wiosny. Niestety ryby nie chciały z nami współpracować.
fajny artykuł