Dawniej wystarczyło rzucić zanętę ręką aby łowić. Teraz już tak niestety nie jest, ponieważ jest mniej ryb oraz jeżeli chcemy łowić na dalszej odległości to nie dorzucimy tam. Dlatego w tym artykule opiszę najpopularniejsze narzędzia do nęcenia. Tym którzy dopiero zaczynają karpiowac postaram się przybliżyć jak najdokładniej narzędzia do nęcenia.
PROCA ZANĘTOWA
Najbardziej popularnym narzędziem do zanęcania jest proca ręczna. Służy głównie do wystrzeliwania kul uformowanych z sypkiej zanęty. Procą możemy wystrzelić naszą kulę z zanęty nawet na odległość 60m od brzegu. Za pomocą procy możemy także wystrzeliwać kulki proteinowe ale tylko wtedy gdy nie ma zbyt silnego wiatru, ponieważ wystrzeliwanie kulek z procy przy dużym wietrze mija się z celem. Wiatr zniesie każdą wystrzeloną kulkę w inne miejsce i nęcenie będzie na marne. Istnieje także inne odmiana procy a mianowicie proca stacjonarna, która zazwyczaj jest na trzech nóżkach, mocowana do metalowego stelażu. Guma w procy stacjonarnej jest bardzo mocna o długości jednego metra. Dzięki długiej oraz mocnej gumie możemy wystrzelić kule zanętowe na odległość nawet do 100m.
ŁYCHA ZANĘTOWA
Łycha to wspaniały przyrząd do nęcenia niedaleko od brzegu. Jeżeli chodzi o nęcenie kulami zanętowymi na przedłużonej rączce np sztycy od podbieraka karpiowego. Kula wyrzucona z takiej łychy potrafi dolecieć nawet 50 m od brzegu. Można też nęcić kulkami proteinowymi ale w tym celu należy mieć łychę do kulek i pelletu. Na rynku istnieją dwa rodzaje łych zanętowych: łycha do ziaren, kul zanętowych oraz łycha do kulek proteinowych i pelletów. Łychy zanętowe to wspaniałe rozwiązanie jeżeli nęcimy w kanałach lub rzekach.
RURY WYRZUTOWE
Używając rur wyrzutowych wspaniale zanęcimy nasze łowisko kulkami proteinowymi. Popularna Cobra występuje w wielu odmianach. Klasyczna to zagięta aluminiowa rurka, która podczas lotu nadaje naszej kulce wspaniałą rotację poprzez co leci prosto i nie kołysze się podczas lotu. Rurami można nęcić nawet podczas silnego wiatru. Na rynku karpiowym jest bardzo wiele rur zanętowych o różnej średnicy oraz długości. Spotkamy także rury dwuręczne, które służą do nęcenia kulkami zanętowymi o średnicy 22mm. Jeżeli chodzi o technikę nęcenia rurą wyrzutową to jest bardzo trudna. Zanim nauczymy się rzucać rurą to trochę musimy poćwiczyć. Jeżeli już rzucanie będziemy mieli opanowane to zanęcimy łowisko znajdujące się nawet 120m od brzegu bez względu na warunki atmosferyczne.
RAKIETY ZANĘTOWE
Do profesjonalnego nęcenia rakietami zanętowymi na dalsze odległości musimy mieć specjalne wędzisko typu spod. Jest to wędka karpiowa, której krzywa ugięcia wynosi 5lbs. Używając rakiet możemy nęcić każdą zanętą zaczynając od zanęt sypkich aż do grubych ziaren, kulek proteinowych czy pelletów. Rakietą zanęcimy łowiska znajdujące się 100m od brzegu. Spotkamy trzy rodzaje rakiet z zamknięciem lub bez oraz specjalistyczne rakiety do nęcenia kulkami proteinowymi.
Jeżeli chcemy używać rakiet zanętowych to musimy mieć zestaw wyposażony w przypon strzałowy i w miarę cienką żyłkę (0,28 mm będzie wystarczająca).Nęcenie rakietami zanętowymi to bardzo czasochłonny proces, ponieważ jedno napełnienie rakieto to tak jakby dwie garści ziaren wrzuconych w łowisko. Tym sposobem możemy dokładnie zanęcić nasze łowisko.
ŁODZIE ZDALNIE STEROWANE
Łodzie zdalnie sterowane no najlepszy sposób na dokładne nęcenie, średnia ładowność łodzi to 1 kg ale istnieją też z większą komorą zanętową. Używając środka pływającego zdalnie sterowanego możemy nęcić jak i zarówno wywozić nasz zestaw. Większość z łodzi, które są dostępne na ryku zawiera echosondę oraz GPS. Dzięki GPS możemy zapisać nasze łowisko i nawet w nocy klikając jeden przycisk na pilocie łódź sama popłynie w nasze łowisko wywieź zestaw czy zanęcić. Ale jest jeden minus jeżeli chodzi o łodzie zdalnie sterowane, ponieważ nie wszędzie możemy ich używać bo na niektórych zbiornikach używanie środków pływających jest zabronione!