Długość przyponu karpiowego to bardzo istotna sprawa. Podstawowy przypon karpiowy ma średnio długość od 15 do 30 cm w zależności od upodobań karpiarza który go wykonuje.

Jednak oprócz tradycyjnych przyponów karpiowych na rynku wyróżniamy kilka innych przyponów o różnych długościach. Wybierając długość przyponu musimy dostosować ją do łowiska na którym łowimy oraz techniki której używamy.

Przypon do rzutów

Przypon wykonany z myślą do dalekich rzutach powinien mieć od 10 do 25 cm. Takiej długości przypon nie będzie nam się plątał podczas rzutów. W przeciwnym razie gdybyśmy zastosowali do rzutów znacznie dłuższy przypon to podczas rzutów poplątałby się w locie.

Przypon do wywózki

Łowiąc z wywózki przypon powinien mieć od 15 do nawet 40 cm. Wywożąc zestaw mamy bardzo duży plus, ponieważ sami kładziemy go w łowisko i nie na możliwości aby się zaplątał.

Przypon do łowienia na mulistym dnie

Łowiąc na mulistym dnie zazwyczaj używamy kulek pływających, które unoszą się nad warstwą mułu. Możemy zastosować tutaj między innymi przypon Chod Rig który ma od 3 do 10 cm długości i jest wykonany z fluorocarbonu lub tradycyjny przypon z miękkiej plecionki, lecz musi od być znacznie dłuższy. Bardzo często przypony z miękkiej plecionki w takiej sytuacji mają nawet do 40 cm długości ponieważ gdy ciężarek zapada się w muł to zawsze kawałek przyponu też wpadnie. Im dłuższy przypon zrobimy to mamy pewność że nasza przynęta nie zapadła się wraz z ciężarkiem w muł.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here