Prawidłowe trzymanie karpia nie tylko sprawia, że ryba będzie spokojniejsza w naszych rękach ale także możesz dzięki temu zrobić świetne zdjęcie do albumu okazów…
Prawidłowy chwyt karpia jest jednym z najważniejszych aspektów gdy ryba jest na brzegu. Zdjęcie nie tylko będzie lepsze (często widać ogromne łapy zasłaniające rybę) ale także poprawi wygodę karpia. Bezpieczeństwo ryb powinno być priorytetem dla wędkujących, ich nie właściwe trzymanie może powodować dodatkowy stres u ryb przez co mogą one wypadać nam z rąk. Istnieją cztery ważne aspekty aby aby zdjęcie wyglądało przyzwoicie oraz ryba wróciła cała zdrów do wody w idealnej kondycji.
- Staraj się nie trzymać ryby daleko od swojego ciała, bo gdy ryba zdecyduje się na jakieś energiczne ruchy nie będziesz w stanie jej utrzymać. Trzymaj rybę blisko ciała, jeśli zdecyduje się “zaszaleć” będziesz mógł ją opuścić na na przedramiona albo matę, wanienkę zależy kto co używa.
- Kiedy zamierzasz podnieść karpia rękę wsuń tak, że jedna z twoich rąk będzie chwytała rybę koło płetwy piersiowej. Umieść palec wskazujący na brzegu płetwy, a drugi (środkowy) z tyłu płetwy, rybę podpieraj dłonią i przedramieniem.
- Upewnij się, że nie trzymasz ryby wysoko nad ziemią, gdy ryba zacznie się szarpać będziesz mógł ja w bezpieczny sposób położyć na macie. Istnieje kilka różnych technik twojej pozycji przy trzymaniu ryby, np. kucając jednak sposób pokazany na zdjęciu wydaje się najbardziej bezpieczny.
- Twoja druga ręka powinna lekko podtrzymywać i chwycić obok płetwy odbytowej karpia. Robisz to umieszczając pletwę pomiędzy palcami, nie ma to większego znaczenia, które palce i jak będą położone. Ważne aby chwyt był wygodny, można sugerować się chwytem pokazanym na zdjęciu, jest on chyba najbardziej odpowiedni. Pamiętaj nie chwytaj za mocno i nie ściskaj a wszystko będzie w porządeczku.
Fajnie opisane, ciągle widać na zdjęciach błędy ludzi powinni tutaj zajrzeć