Nie umiejętność rozpoznawania wody może kosztować Cię czasem nie tylko jedną rybę. Naucz się zatem więc rozpoznawać najlepsze miejsca, w których możesz złowić karpia.
1 Brzeg
Najlepsza i największa cecha większości jezior a w szczególności łowisk komercyjnych. Jest to jedno z najlepszych miejsc przesiadywania prawdziwych okazów. To tam karpie bardzo często żerują poszukując pokarmu, który spada im prosto na pysk. Zabierz ze sobą trochę kulek, zestaw i połóż go nieopodal brzegu.
2 Brzeg nawietrzny
Często od kwietnia do października możemy znaleźć karpia na stronie nawietrznej. Karp może szybko reagować na zmieniające się warunki pogodowe i dosyć często przenosi się ze względu na zmieniające się warunki pogodowe.
3 Podcięte brzegi
Czasem ciężko znaleźć miejsce gdzie brzeg jest podcięty, zwisają nad nim dodatkowo gałęzie drzew. Tam karpie po prostu “ryją w dnie”. Jest to miejsce gdzie ryba znajdzie sporo naturalnego pokarmu. Łowiąc w takich miejscach trzeba uważać na zaczepy, jest ich tam pełno. Miejsca jednak są bankowe.
4 Trzciny
Trzcinowiska oferują dla ryb zarówno bezpieczeństwo jak i źródło pokarmu, jest to naturalny raj dla karpia. Podczas połowów przy trzcinach należy szukać wolnych placów pomiędzy trzcinami albo można położyć zestaw przed trzcinami około 0,5-1 m. W takim miejscu karp na pewno zainteresuje się naszą przynętą.
5 Płycizna
Tam gdzie woda, przez słońce nagrzewana jest szybciej znajdziesz karpia. Płytsze mielizny, tak samo płytkie brzegi są lepiej nagrzewane a ponadto występuje tam bogate źródło żywności. Takie miejsce powinieneś zanotować w swoim kajeciku i wypróbować na następnej zasiadce.
6 Spad z górki
Spady górek są często odwiedzane przez ryby przez cały dzień. To tam często w takich miejscach ryba może znaleźć pożywienie, które stacza się ze “szczytów” górek.
7 Lilie
Cechą dobrej miejscówki wielu jezior jest margines gdzie rosną lilie. Podobnie jak przy trzcinowiskach, karp znajdzie prawdziwe sanktuarium z ilością naturalnego jedzenia. Można łowić na wiele sposobów od klasycznych zestawów poprzez zestawy z workami PVA.
8 Zielsko
Chociaż miejsce może być przerażające, oferuje dla ryby natlenienie, schronienie i naturalny pokarm. Karp będzie spędzał tutaj długie chwile a nawet będzie odwiedzał te miejsce przez miesiące. Do łowienia idealnie nadadzą się worki PVA lub zestaw Chood Rigs, który zapewni doskonałą prezentację przynęty.
9 Nasyp
Jest to prawie jak autostrada dla karpia. Są to długie grzbiety utworzone przez wydobywców żwiru i często leżą równolegle wzdłuż siebie. Główne szlaki turystyczne, punkty nawigacyjne i żerowiska.
10 Rynny namuliskowe
Nagromadzenie osadów przez wiatr i prądy tworzą depozyty mułu tyłu między nasypami. Bywają często bogate w naturalne produkty spożywcze, takie jak ochotka. Są to wielkie obszary na umieszczenie przynęty – często o wiele lepiej niż na górze paska żwiru.
11 Płaskowyż (płaska górka)
Jest to podniesiony duży, płaski obszar o stromych zboczach. Jest to miejsce, które karp będzie odwiedzał regularnie może “produkować” ryby w różnych porach dnia: w południe na górze, w zachmurzone i zimne dni po bokach.
Ej nie ładnie admin usunął mój komentarz a napisałem że wg tego mądrego artykułu nożna łapać wszędzie gratuluje autorowi ??? ps ciekawe czy ten komentarz też usunie ?
Nikt nic nie usunął 😉 komentarze trafiają do spamu i trzeba je odszukiwać 😉
Co do poprzedniego komentarza “Jednym słowem wszędzie ??? super artykuł”
Widać nie rozumiesz przesłania, wszystko zaznaczone jest na jednym obrazku aby można było pokazać miejsce jak wygląda
*instrukcja*
czytasz tekst pod danym numerkiem sprawdzasz na obrazku 😉
[…] Miejsce odgrywa tutaj kluczową rolę. Zimą karpie, z resztą jak i inne ryby gromadzą się w głębszych miejscach. Przykładowo jeśli zbiornik ma głębokość 8m to możemy spodziewać się brań z wyjść dołek-górka, jakichś podwodnych górek. Warto także położyć jeden zestaw (w przypadku takiej głębokości) przy górce wychodzącej na 5,5m. Oczywiście różnorodność miejsc poparta Waszymi przemyśleniami, doświadczeniami jest jak najbardziej trafna aby skutecznie wędkować. Wyżej podałem najbardziej charakterystyczne miejsca. O szukaniu miejsc możecie przeczytać w naszym innym artykule – kliknij tutaj. […]
Bardzo fajny artykuł, ten kto przeczyta go ze zrozumieniem może wiele z niego skorzystać i stosować z powodzeniem w praktyce.