Jak wszyscy dobrze wiemy aby nasze przynęty smakowały karpiom czy też amurom muszą spełniać ich oczekiwania. Aby chętnie były pobierane przez ryby muszą zaspokoić ich kryterium zapachowo-smakowo-czuciowe. Zadowolone ryby będą chętnie pobierały nasze przynęty co przyczyni się do większej ilości odjazdów na naszych kijach.
Z badań wynika, że karpie i amury różnią się w większym stopniu rodzajem ich ulubionych kąsków zawartych w przynętach. Od ilości różnych aminokwasów w przynętach będzie zależało czy ryby chętnie pobiorą pokarm i wrócą z powrotem w dane łowisko.
Na Moscow State University przeprowadzono badanie na temat wpływu chlorku sodu (sól kuchenna) i sacharozy (cukru) na chemoreceptory karpi.
Grupie karpi podano pellet wykonany z agaru z dodatkiem
– 10% chlorku sodu
– 10% sacharozy
– bez dodatków (control)
Pellet z dodatkiem chlorku sodu był najchętniej pobierany przez karpie niż pellet bez dodatków. Możemy stwierdzić, że pellet z dodatkiem NaCl pobudza receptory smakowe karpi podnosząc atrakcyjność przynęt. Pellet z dodatkiem cukru nie był aż tak bardzo pożądany jak z dodatkiem soli kuchennej, jego konsumpcja była także mniejsza od pelletu bez dodatków. Nasuwa się pytanie czy ażeby pellet z dodatkiem sacharozy nie działał negatywnie na receptory karpi ?
Podsumowując: Czy dodatek cukru do kulek proteinowych jest wskazany oraz dipy na bazie syropu glukozowo-fruktozowego będą skuteczne w połowie karpi ?
Jak sytuacja będzie wyglądała z amurami ? Od lat mówi się, że amury lubią same słodkości przekonajmy się co twierdzą badania. Na poniższym wykresie przedstawiono zależność chlorku sodu oraz sacharozy dla karpia i amura.
Z łatwością możemy zauważyć na wykresach, że amury lubią słodkie przynęty. Dodatek sacharozy pobudza ich receptory, dzięki czemu przynęty będą chętniej pobierane.
Widzimy, że niektóre składniki działają bardziej pożądliwie na różne gatunki ryb a niektóre mogą wręcz je odstraszać. Daje nam to przewagę, że możemy robić przynęty z myślą o konkretnej rybie. Nie zapominajcie zatem, że nad wodą i tak te schematy są często łamane.