Method Feeder czyli łowienie na tak zwaną metodę stało się w ostatnim czasie bardzo popularną metodą połowu ryb spokojnego żeru. Tą metodą łowione są coraz częściej bardzo piękne karpie i amury, jednak bardzo często wędkarze feederowi wykorzystują coraz szybciej rozwijającą się metodę właśnie do połowu leszczy.

Odpowiednio przygotowany zestaw do method feeder pozwoli nam złowić pięknego leszcza. Oczywiście jak poprawnie wykonać zestaw do method feeder na leszcza pokazujemy w poniższym poradniku wideo.

Do łowienia leszczy method feeder będziemy potrzebowali oczywiście przyponu z włosem. Naszą przynętę umieszczamy na włosie. Jak wykonać przypon krok po kroku zobaczycie na poniższym wideo poradniku.

Gdy już mamy przygotowany nasz zestaw do method feeder na leszcza oraz przypon to pozostaje nam tylko załączyć odpowiednią przynętę na włos oraz koszyczek wypełnić zanętą do metody, którą najczęściej jest drobny pellet o średnicy 2-4 mm lub method mix. Na krótsze wypady mam tutaj na myśli kilku godzinne zasiadki osobiście polecam używanie method mixu z domieszką drobnego pelletu o średnicy 2 mm.

Moje najskuteczniejsze przynęty na leszcze 

Podczas łowienie leszczy na method feeder na akwenach gdzie najczęściej łowie najskuteczniejszymi przynętami okazały się dla mnie pellet haczykowy z dziurką o zapachu karmelu i średnicy 6 mm. Druga bardzo skuteczna przynęta na leszcze to kukurydza konserwowa dipowana w melasie.

kukurydza na leszcza

Leszcze biorą na to jak szalone. Bardzo często miałem takie sytuacje że podczas zarzucania zestawu do wody, zestaw dobrze nie zdążył spaść na dno łowiska a już miałem branie 🙂 Jedyna uwaga do łowienia na pellet o średnicy 6 mm, który bardzo szybko się rozpuszcza zwłaszcza w okresach kiedy woda w naszych łowiskach jest bardzo mocno nagrzana ( czerwiec-sierpień ) w tym okresie polecam przerzucać zestaw co jakieś 30 min, ponieważ w moich obserwacji wynika że bardzo często jak zwijałem zestaw po jakiś 30 min leżenia w wodzie a przed zwijaniem miałem jakieś bardzo delikatne szarpnięcia (brania drobnicy ) to pelletu już nie było na włosie, więc lepiej zwinąć zestaw co 30 minut dołożyć zanętę i zmienić przynętę na nową. Oczywiście jeżeli łowimy na twardszą przynętę tak jak na przykład na wyżej wspominaną kukurydzę konserwową dipowaną w melasie to nie musimy zwijać zestawu co 30 minut.

Method Feeder jaka zanęta na leszcza ? 

Wśród wędkarzy łowiących leszcza na method feeder najczęściej spotykałem method mix jako zanętę. Jednak osobiście łowiąc na metodę stosuję dwa rodzaje zanęty. Jest to pellet o średnicy od 2 do 4 mm lub method mix z dodatkiem drobnego pelletu 2 mm a czasem nawet 1 mm w zależności od okresu w jakim łowie.

zanęta na leszcza

Tak jak wcześniej pisałem na krótkie zasiadki używam method mixu z domieszką drobnego pelletu natomiast na dłuższe wypady nad wodą trwające minimum kilkanaście godzin to używam jako zanętę sam pellet a najczęściej jest to mieszanka pelletu o różnych średnicach. Najczęściej są to pellety 2 mm,3mm oraz 4mm. Stosowanie mieszanki pelletów jako zanęty pozwala nam na ciągła pracę zanęty w naszym łowisku, dzięki czemu ryby są wabione w nasze łowisko przez dłuższy czas. W momencie gdy rozpuści się najmniejszy pellet 2 mm to w łowisku pracuje jeszcze pellet o średnicy 3 oraz 4 mm .Natomiast jak rozpuści się już pellet o średnicy 2 i 3 mm to w naszym łowisku dalej pracuje pellet ale tym razem o średnicy 4 mm, który rozpuszcza się najdłużej.

Myślę że tym krótkim artykułem przybliżyłem Wam łowienie leszczy na metodę. Pamiętajcie że w/w zanęty oraz sprawdzone przynęty sprawdzają się na moich wodach gdzie łowię, więc nie koniecznie muszą się też sprawdzić na waszych łowiskach.

Pozdrawiam i życzę połamania

Janusz Kamczyński 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here