Jak sama nazwa mówi, bezpieczne klipsy zostały stworzone po to aby jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo holowanych ryb. Niemalże w 80 % zestawów karpiowych podstawowym elementem jest właśnie bezpieczny klips. Na rynku karpiowym spotkamy trzy podstawowe rodzaje bezpiecznych klipsów, ale kiedy stosować każdy z nich ?

Tradycyjny bezpieczny klips 

Klips wykonany z plastiku wraz z plastikowym uchem najczęściej stosujemy do łowienia z wywózki lub do rzutów używając ciężarków o lżejszej gramaturze. Dużo ludzi popełnia błędy, ponieważ używa tego typu klipsów do łowienia z rzutu z ciężarkami o gramaturze 100-120 g.

Jest to błędne zastosowanie, ponieważ plastikowe ucho najczęściej pęka nie wytrzymując przeciążenia jakie powstaje w momencie oddawania rzutu. Do rzutów polecam inny rodzaj bezpiecznych klipsów ale o tym niżej.

bezpieczny klips karpiowy

Mocny bezpieczny klips
Klips z metalowych uchem to właśnie rozwiązanie problemu podczas pękania plastikowych klipsów przy oddawaniu rzutów. Metalowe ucho pozwala nam po pierwsze na oddawanie dalekich rzutów, mając pewność że nic nam nie pęknie. Druga zaleta mocnych bezpiecznych klipsów to możliwość używania ciężarków o znacznie większej gramaturze zarówno podczas rzutów jak i wywózki.

Bardzo często łowię na pobliskim zbiorniku zaporowym o powierzchni 380 ha, gdzie wywózki na odległość 250-300 są normą. Właśnie w takich sytuacjach stosuję ciężarki o większych gramaturach z użyciem mocnego bezpiecznego klipsa.

bezpieczny klips karpiowy
Bezpieczny klips z bolcem
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to dokładnie taki sam klips jak pierwszy o którym pisałem, lecz tak nie jest. Jak sama nazwa mówi ten klips jest z bolcem za pomocą którego możemy w środku klipsa zablokować krętlik od naszego przyponu tworząc samozacinający zestaw karpiowy.

Stosowany zarówno do rzutów jak i do wywózki używając ciężarków o mniejszych gramaturach.

bezpieczny klips z boclem karpiowy

Jednak po co są  bezpieczne klipsy i dlaczego je stosujemy ?

Po samej nazwie produktu możemy się domyśleć że klips jest bezpieczny dla ryb, lecz co dokładnie oznacza “bezpieczny dla ryb” ?. Wyobraźcie sobie sytuację w której łowicie karpie i podczas holu ryba wam “parkuje w zaczepach”. W takiej sytuacji gdybyśmy nie mieli zastosowanego bezpiecznego klipsa na zestawie to ryba nie ma możliwości uwolnienia się. Natomiast stosując bezpieczny klips ryba pozbywa się ciężarka i uwalnia się z zestawu.

W artykule zostały pokazane bezpieczne klipsy firmy Undercarp. Ofertę firmy można zobaczyć na stronie: http://undercarp.pl/tagp/bezpieczne-klipsy-karpiowe/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here