Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego ciężarka karpiowego. Wydawać by się mogło, że jest to proste zadanie jednak dla początkujących karpiarzy może czasami sprawiać problem. Wszystko zależy w szczególności jak daleko łapiemy od brzegu i w jakich warunkach oraz na jaką metodę ( czy to jest wywózka czy rzutowa ). Jak również zerkamy na dno czy też roślinność. Mamy nadzieje, że ten artykuł pomoże Wam w wyborze ciężarka karpiowe.

 

Ciężarki karpiowe do wywózki

Jak wiemy wywozimy zestawy karpiowe na dość znaczne odległości czy to na dużych zbiornikach czy też na żwirowniach z przeróżnym ukształtowaniem dna. Na odległości do 100 metrów spokojnie powinien wystarczyć ciężarek o masie 120 gram jeżeli nie ma dużych prądów czy też dużego wiatru. Jeżeli chcemy mieć pewność, że zestaw nam się nie zsunie użyć należy nieco cięższego ciężarka. Powyżej 150 metrów polecamy masę od 150 gramów wzwyż. Zwykle do takich odległości używamy płaskich ciężarków, najlepiej z małymi wypustkami aby dobrze ,,trzymał się dna”


Ciężarki karpiowe do dalekich rzutów

Tutaj bardzo duże znaczenie ma sam kształt  naszego ciężarka. Powinien on być opływowy oraz aerodynamiczny. Są to ciężarki zbudowane w taki sposób, że większą masą mają na początku ciężarka i wydłużony kształt.

Ciężarki do łapania w zaczepach

Jeżeli łapiemy wśród różnego rodzaju roślinności lub w łowisku gdzie dość często możemy trafić na różnego rodzaju zaczepy jak powalone drzewa czy też korzenie znajdujące się na dnie zbiornika to w takich przypadkach używamy ciężarki centryczne tak zwane Trilob (Riser).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here