Gdy zaczyna się lato, na zbiornikach i łowiskach prywatnych robi się bardzo duże zamieszanie i wszystkie miejsca są pozajmowane. Nie każdemu z nas odpowiadają łowiska gdzie jest masa ludzi, dlatego warto poszukać miejsca na zasiadkę, gdzie wypoczniemy w spokoju z naturą. Odpowiednim miejscem są rzeki na które trudno dotrzeć a zarazem spotkać innego wędkarza. Dla tych co lubią spokój i pragną obcować z naturą rzeki to strzał w dziesiątkę. Rzeki to niezwykle dzikie miejsca, w których możemy fajnie połowić. Latem warto wybrać się na zasiadkę nad rzekę z dwóch powodów. Jeden opisałem na samym wstępie czyli cisza, drugi powód to natomiast dobre natlenienie rzeki. Dobre natlenienie rzeki zawdzięczamy prądom. Najlepszym okresem w którym połowimy w rzekach dorodne karpie i amury to miesiące lipiec oraz sierpień. W tych miesiącach łowi się największe okazy z polskich rzekach.

GDZIE SZUKAĆ RYB W RZECE?

Wszystko zależy od odcinka rzeki na jakim łowimy. Najciekawsze miejsca w rzekach to tak zwane klatki czyli miejscówki gdzie woda zwalnia i tworzy prądy wsteczne i zawirowania. Bardzo często w środku takiej klatki pomiędzy główkami tworzą się wypłycenia. Takie wypłycenie to wspaniałe miejsce na które warto zwrócić uwagę podczas zasiadki nad rzeką. Opisana miejscówka to ulubione miejsce karpi i armurów, które właśnie na takie wypłycenie wychodzą na żer.  Warto przed zasiadką kilka dni wcześniej zanęcić takie miejsce, lub poświęcić więcej czasu na zasiadkę aby ryby odwiedziły naszą miejscówkę musimy jednak kilka dni nęcić.  Dobre miejsca, w których możemy połowić karpie i amury nad rzeką to miejscówki w których prąd zwalnia, wszelakie zakola, powalone drzewa, czy też wchodzące do wody krzaki, drzewa itp. Warto także zwrócić uwagę na miejsca gdzie do głównej rzeki dopływa jakaś mniejsza rzeka. Taka miejscówka może okazać się kluczowym miejscem, ponieważ mniejsza rzeka niesie z sobą mnóstwo pokarmu a zarazem dotlenia główną rzekę.

NĘCENIE

Na samym wstępie napiszę że rzeka to bardzo obszerna woda w porównaniu do małych zbiorników zaporowych. Tutaj ryby przemieszczają się bardzo szybko ze względu szerokość rzeki. Natomiast jeżeli chcemy połowić w rzece musimy sypać obficie dużo zanęty. Bez konkretnego nęcenia nie będziemy w stanie ściągnąć ryb w nasze łowisko i zatrzymać je w nim.  Warto aby przed zasiadką nad rzeką nęcić systematycznie swoją miejscówkę tak przez tydzień przed zasiadką minimum. Nie musimy robić tego co dziennie wystarczy jak zanęcimy co drugi dzień naszą miejscówkę.  Dziennie nęcimy około 10 kg kukurydzy i 5 kg kulek to jest takie rzeczne minimum. Dla nie których będzie się pewnie wydawało że to przesadza. Lecz tak nie jest rzeka to bardzo trudne łowisko więc musimy dużo i systematycznie nęcić jeżeli chcemy mieć jakieś osiągi.

SPRZĘT

Na rzeczne połowy musimy się wyposażyć w wędziska o wytrzymałości minimum 3 lbs. Żyłka nie może być też zbyt cienka. Ze względu na karpie, które w rzekach są o wiele silniejsze nich w wodach stałych używajmy żyłki minimum 0,35mm. W rzece nawet karp 4 kg może narobić niezłej zadymy a tym razem przynieść nam niesamowitą adrenalinę z walki. W większości rzek na dnie zalegają sporadycznie kamienie. W takim przypadku gdzie wiemy że na dnie czy też przy brzegu znajdują się kamienie to należy użyć przyponu strzałowego, który zapobiegnie przetarciu się żyłki głównej.Krótki odcinek fluorocarbonu o średnicy 0,55 mm będzie idealnym rozwiązaniem.  Nie zapomnijmy że w rzekach ze względu na uciąg wody stosujemy spore ciężarki. Ciężarki o masie 200-250g są wystarczające lecz zdarzają się sytuację że potrzebujemy większych.

TECHNIKA ŁOWIENIA

Aby nie mieć żadnych fałszywych brać oraz żeby prąd nie ściągał nam żyłki musimy swoje wędki ulokować w pozycji pionowej tak aby żyłka stawiała jak najmniejszy opór wodzie, dzięki czemu będziemy widzieli wszystkie brania.

1 KOMENTARZ

  1. […] Bardzo wiele karpiarzy latem a głównie w czerwcu i sierpniu decyduje się na zasiadki nad rzeką. Wybierają rzeki jako miejsce swoich zasiadek, ponieważ rzeki jak się pewnie domyślacie są dosyć dobrze natlenione, poprzez stały przepływ wody. Więcej o łowienie karpi latem w rzece można przeczytać TUTAJ. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here