W wędkarstwie karpiowym mamy bardzo wile czynników, które wpływają na nasze osiągi. Jednak w tym artykule przedstawię kilka sekretów na które warto zwrócić uwagę i przestrzegać na karpiowych zasiadkach. 

  1. Łowiąc karpie zawsze warto sprawdzić rodzaj dna, ukształtowanie oraz głębokość wody w wybranym miejscu.
  2. Przed samym łowieniem czyli przed położeniem zestawu warto wrzucić do wody zanętę, ponieważ lepiej karpie przepłoszyć wpadającą zanętą niż ciężarkiem, który wpadając do wody robi plusk. Karpie widząc że w łowisko wpada zanętą zapamiętają to i wrócą w łowisko.
  3. Po każdym holu ryby sprawdzaj ostrość haczyka. W przypadku gdy haczyk jest tępy zmień przypon na nowy. Podobna sytuacja ma się także z przyponem. Jeżeli zauważysz że przypon jest gdzieś przetarty to lepiej go wymienić na nowy niż stracić rybę.
  4. Łowiąc latem w miejscach gdzie na dnie występuje roślinność dopalaj swoje przynęty aby przepić się przez zapach roślin.
  5. Stara taktyka a mianowicie białe robaki na klipsie. Jeżeli nie masz brań na kulki proteinowe spróbuj użyć klipsa z białymi robakami. Ta metoda bywa niezwykle skuteczna na wielu akwenach.
  6. Łowiąc w gęstej podwodnej roślinności aby mieć pewność że twój haczyk nie zaczepi się podczas spadania na dno o rośliny zastosuj piankę PVA. Dzięki temu twój zestaw idealnie opadnie na dno a pianka bardzo szybko się rozpuści.
  7. Po położeniu zestawu nigdy nie naciągaj zbyt mocno linki głównej, ponieważ możesz przesunąć zestaw ze swojej miejscówki. W niektórych przypadkach dokładność jest bardzo istotka. Sam się o tym przekonałem na jednej wodzie. Łowiłem na podwodnej górce  i gdy kładłem zestaw centralnie na szczycie górki brania były. Kilka razy zdarzyło mi się położyć zestaw tuż za górką gdzie był spad. W tamtym miejscu nie miałem brań. Po przemyśleniu taktyki zauważyłem co robię źle.
  8. Zwiększ skuteczność swojego zestawu i staraj się aby zwłaszcza końcowy odcinek twojego zestawu idealnie przylegał do dna. W tym celu najlepiej jest dociążyć końcowy odcinek zestawu leadcorem lub tradycyjną pastą wolframową.
  9. Przed planowaną zasiadką poświeć czas na obserwację łowiska. Dzięki temu znacznie lepiej poznasz wodę a także miejsca zlokalizujesz miejsca przebywania karpi.
  10. Na łowiskach o silnej presji wędkarskiej gdzie nie masz brań na świeże kulki warto przed zarzuceniem zestawu zamoczyć kulki przez 1-2 godziny w wodzie z łowiska.
  11. Staraj się kamuflować swoje zestawy. Dobieraj kolor zestawów pod kolor dna łowiska.
  12. Wybierając się po raz pierwszy na nową wodę postaraj się uzyskać jak najwięcej informacji o danym akwenie. Najlepiej spytać o to osób, które często łowią na zbiorniku, lecz nie każdy z pewnością udzieli Ci takich informacji.
  13. Złowione karpie przetrzymuj jak najmniej na brzegu. Postaraj się jak najszybciej uwolnić złowioną rybę.
  14. Nęcąc pelletem staraj się używać do tego pelletu o różnych średnicach. Dzięki czemu zanęta w twoim łowisku będzie pracowała przez dłuższy czas stopniowo wabiąc ryby.
  15. Jeżeli na tradycyjne przynęty takie jak kulki proteinowe lub pellet itp nie masz wyników spróbuj łowić na naturalne przynęty

Wyżej wypunktowane sytuacje na które warto zwrócić uwagę są tylko moimi “sekretami”, które zauważyłem poprzez długą obserwacje a także poprzez przebywanie nad wodą. W związku z tym możecie się z nimi zgadzać lub nie. Warto zwrócić uwagę na wyżej wypunktowane prze ze mnie sytuacje, a praca będzie nagrodzona mam nadzieje dużym karpiem !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here