Podczas łowienie na dalszych dystansach korzystanie ze środka pływającego jest niezbędne. W tym artykule opiszę wywózkę zestawu krok po kroku. Oczywiście nie będzie to samotna wywózka lecz z kolegę, który trzyma wędkę.
Na samym początku oczywiście musimy zabrać zestaw wraz przynętą i wsiąść do środka pływającego.W moim przypadku będzie to ponton. Na samym wstępie mam dla Was radę. Aby zestaw nam się nie poplątał podczas wypływania a także nie wypadł z pontonu polecam obwinąć go kilka razy wokół buta. Takie rozwiązanie zapewni nam odpowiednią wywózkę oraz będziemy pewni że nasz zestaw się nie poplątał. Natomiast jak postępować gdy mamy materiał PVA. Jak już sami pewnie dobrze wiecie w pontonie zawsze zgromadzi się woda. W związku z tym gdy wywozimy zestaw z materiałem PVA należy obwiązać go w okół nogi a następnie położyć na ławce. Jeżeli nie nasz ponton nie posiada ławek może wrzucić zestaw do suchego wiaderka.
fot. zestaw obwinięty wokół nogi
fot.tak to wygląda w praktyce
Gdy dopływamy już do miejsca w którym łowimy musimy znacznie wolniej płynąć oraz ciszej się zachowywać!
fot.ciche wpłynięcie w łowisko to podsatawa
Jak już jesteśmy w łowisku to spokojnie odwiązujemy zestaw
fot.odwiązujemy nasz zestaw
Następnie wyciągamy nasz zestaw za burtę i dajemy znać naszemu partnerowi, który trzyma wędkę aby naprężył naszą linkę główną. Poprzez naprężanie żyłki eliminujemy ewentualny łuk, który utworzył się z żyłki podczas wywózki.
fot.linkę główną należy naprężyć do tego momentu aż cały wyjdzie z wody
Nasz linka główna wyszła cała z wody to możemy zacząć kłaść nasz zestaw w polu nęcenia.
fot.na całej długości linka główna wyszła z wody
Przechodzimy do położenia zestawu
fot.trzymamy zestaw nad taflą wody
Następie dajemy sygnał naszemu partnerowi aby popuścił linkę główną czyli najlepiej otworzył kabłąk kołowrotka.
fot.tak to wygląda
Teraz wkładamy rękę do wody razem z zestawem i opuszczamy go na same dno.Nie możemy w tej chwili rzucić po prostu naszego zestawu, ponieważ może to skutkować cofnięciem się z pola nęcenia.Należy zestaw dotąd wkładać do wody aby poczuć dno.Wtedy będziemy pewni że nasz zestaw został idealnie położony na dnie.
fot. opuszczanie zestawu
Teraz pozostaje nam poinformować naszego partnera, który trzymał wędkę że zestaw znajduje się na dnie.Najczęściej mówimy”poszło”.
fot.wywózka zakończona, zestaw nadnie
W tym momencie możemy śmiało zanęcić nasze łowisko.
fot.nęcenie łowiska
Ja często zamiast otwierać kabłąk, odblokowuję bieg wsteczny i oddaję linkę kręcąc korbką do tyłu. Uważam że wtedy jest lepiej naprężona linka główna. Czasem przy otwarciu kabłąka na wietrze może zrobić się łuk.
Ja często zamiast otwierać kabłąk, odblokowuję blokadę biegu wstecznego i odkręcam linkę korbką do tyłu. Pozwala to na lepsze naprężenie zestawu. Przy wietrznej pogodzie po otwarciu kabłąka lubi zrobić się łuk.