W dzisiejszych czasach na rynku karpiowym możemy kupić przeróżne haczyki. Głównie początkowi karpiarze ale także Ci doświadczeni mają zazwyczaj dylemat z doborem właściwego haczyka. W tym wpisie postaram się krótko opisać występujące haczyki na rynku aby wybór odpowiedniego “haka” był prostszy, ponieważ w końcu to haczyk w naszym zestawie jest najważniejszym elementem, bo przecież bez niego nie da się łowić :). Na kupnie haczyków nie warto oszczędzać pieniędzy. Najlepiej kupić w górnej półki sprawdzone haki dobrej firmy, ponieważ gdy nam się ryba zerwie będziemy mieli pretensje sami do siebie czemu nie kupiliśmy lepszych haczyków. Krótko mówiąc dobry haczyk do podstawa.
Haczyki dzielimy następująco:
1.Zadziorowe i bezzadziorowe
Haki bezzadziorowe nie kaleczą ryb w przeciwieństwie do haczyków zadziorowych, które najczęściej podczas nieumiejętnego odhaczania ryby rozrywają tkanki, które znajdują się w pysku karpia. Stosujemy je głównie na zawodach oraz na nielicznych łowiskach, gdzie używanie haczyków z zadziorem jest zabronione. Co jest oczywiste haki zadziorowe lepiej trzymają rybę na haku. Od wielu karpiarzy słyszałem, że najczęściej w trakcie brania ryby, gdy grot wbije się w wargę karpia, jeszcze chwilę przed tym aż ruszy do ucieczki energicznie rusza głową w jedną i drugą stronę aby pozbyć się haczyka wbitego w wargę, lecz poprzez dobrze wykonany przypon oraz kulkę znajdującą się na włosie kończy się nieudaną próbą karpia. Teraz podobna sytuacja tylko tym razem z haczykiem bezzadziorowym, podczas tego energicznego poruszania głową przez karpia w celu wyplucia haczyka najczęściej udaje się rybie wypluć nasz hak bezzadziorowy. Polecam aby używać haczyków bezzadziorowych, ponieważ przy dobrze skonstruowanym przyponie karp nie ma szans wyplucia haczyka. Wiadomo że nigdy nie mamy stuprocentowej pewności. Dlatego też radzę aby wypróbować różne przypony na kilku akwenach i wybrać najskuteczniejszy i go używać.
ZOBACZ JAKIE HACZYKI NA KARPIA WYBRAĆ
2. Z oczkiem skierowanym do wewnątrz, do zewnątrz oraz z prostym
Większość haczyków, których używamy lub spotkamy ma oczko skierowanie w stronę grotu haczyka, ponieważ w gdy ryba próbuje wypluć naszą przynętę wraz z haczykiem to hak ustawia się pod odpowiednim kątem w kierunku wargi ryby. Używam ich najczęściej gdy stosuje węzeł bez węzła a ich skuteczność podnoszę dodatkowo poprzez rurkę termokurczliwą.
Haki z oczkiem wygiętym na zewnątrz stosujemy do używania sztywnych przyponów.
Nadszedł czas na haki z prostym oczkiem, osobiście stosuję bardzo rzadko a jeżeli już zdecyduję się ich użyć to do kulek pływających i do przyponów wykonanych z plecionki w otulinie.
3.Małe i duże
W sklepach są dostępne haczyki różnej wielkości. Zarówno jak i te małe oraz duże haczyki są odpowiednie ale każdy haczyk musimy dobrać do odpowiedniej przynęty. Ja głównie używam haczyków o rozmiarze 4. Nie zwracajcie uwagi na rozmiary haków podczas kupowania, ponieważ każda firma ma inne rozmiary. Przykładowo kupione haczyki jednej firmy o rozmiarze 4 będą się różniły od haków innej firmy.
Myślę że poprzez przeczytanie tego artykuły wybór haczyka będzie o wiele łatwiejszy.
sporo pojawia się tu wpisów ale czy autor wie o czym pisze? czy posiadł już taka wiedzę? czy jest to powielane z innych stron?????
Artykuły zamieszczane na moim blogu nie są KOPIOWANE. A wręcz przeciwni są pisane z palca. Jeżeli posiadam jaką wiedzę to staram się nią dzielić z czytelnikami bloga.
Pozdrawiam
A jakie haki polecacie na rzeke ?