Większość karpiarzy zdaję sobie sprawę że na złowienie okazałego cyprania duży wpływ mają między innymi:  wiatr, ciśnienie, opady oraz inne czynniki klimatyczne.  Więc kiedy wybrać się na zasiadkę karpiową? Kiedy karpie najlepiej żerują? Na te pytania udzielę odpowiedzi w poniższym artykule.

Karpie bardzo szybko wyczuwają zmiany ciśnienie, zawdzięczają to wspaniale zbudowanemu pęcherzowi pławnemu.  Pęcherz jest to “worek” wypełniony: mieszaniną azotu, tlenem oraz dwutlenkiem węgla.  Ciśnienie, które karp odczuwa w pęcherzu to nic innego jak suma ciśnienia słupa powietrza oraz słupa wody na jakiej karp przebywa w danym momencie. Dlatego nagła zmiana ciśnienia powoduje zakłócenie równowagi ciśnienia w organizmie karpi. Oczywiste jest że jeżeli ciśnienie gwałtownie się zmieni to karp odczuje to doskonale, w przeciwnym wypadku gdy ciśnienie będzie się zmieniało po woli to karp nie odczuje tego aż tak bardzo. Więc możemy z tego wyciągnąć prosty wniosek. Jeżeli ciśnienie gwałtownie się zmienia z dnia na dzień to nie ma sensu wybierać się na karpiową zasiadkę.  Natomiast najciekawsze jest to że karpie wyczuwają zmiany ciśnienia o wiele wcześniej niż człowiek. Na zachowanie karpi wpływa również ilość tlenu, który znajduje się w odzie. Podobnie ma się sprawa jak z ciśnieniem, kiedy tlenu jest w wodzie mniej ryby są mniej aktywne, oczywiście jeżeli w wodzie jest dużo tlenu to ryby są bardzo aktywne i szybko pobierają pokarm.  Podkreślam że idealne warunki na zasiadki to czas gdy ciśnienie waha się w granicach od 990 do 1000hPa. Natomiast jeżeli podczas zmiany ciśnienia na mniejsze pojawia się wiatr oraz deszcz i gwałtowny spadek temperatury to wcale nie powinniśmy się bać zasiadki, ponieważ udowodnione jest że gdy ciśnienie jest wysokie to maleje ilość tlenu w wodzie, w przeciwnym razie gdy ciśnienie jest niski i towarzyszą opady deszczu to w wodzie znajduje się więcej tlenu. Dzieje się tak, ponieważ krople deszczu spadające do wody dotleniają wodę. Warto wiedzieć że karpie potrafią wyrównywać poziom ciśnienia w wodzie. Robią to poprzez zmienienie swojego miejsca przebywania.Najczęściej zmieniają miejsca na głębsze. Poradzę Wam abyście na zasiadkach, gdy ciśnienie jest wysokie używali przynęt pływających oraz w przeciwnym wypadku gdy ciśnienie jest niskie i nadal się zmniejsza to należy zastosować przynęty tonące, które będą swobodnie leżały na dnie.

spław karpiaSpław okazałego karpia jest dowodem zwiększenie aktywności ryb podczas deszczu, gdy woda jest natleniona.

1 KOMENTARZ

  1. Co do ciśnienia i żerowania karpi, nie jest prawdą że karpie nie żerują w przypadku zmian ciśnienia, długi czas spędzony nad woda i obserwacje to potwierdzają, nawet spadek ciśnienia w niektórych porach roku powoduje gwałtowny wzrost żerowania. Artykuł dość tendencyjny, nie poparty doświadczeniem. Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here