Łowiąc karpie w dużych zbiornikach zaporowych zdarzają się sytuację że ciekawe miejscówki znajdujemy dopiero na odległości oko 200 metrów a czasem i dalej od brzegu. Postanowiłem właśnie ten artykuł poświęcić łowieniu na dalekich odległościach.

WĘDZISKO

Łowiąc na dalekim dystansie najlepsze będzie wędzisko ze szczytową akcją, które pozwoli nam na zacięcie ryby z tak dużej odległości. Jeżeli więcej ryb będziemy holowali ze środka pływającego to polecam używać wędki o długości 3,6 m. W przeciwnym wypadku gdy wszystkie ryby bez problemu wyholujemy z brzegu to wędzisko 3,90 będzie świetnym rozwiązaniem.

LINKA GŁÓWNA

W przypadku gdy łowimy na dalekiej odległości zależy nam na najszybszym kontakcie z rybą zaraz po jej zacięciu. Jak dobrze wiemy żyłka jest rozciągliwa więc w tym wypadku jej nie polecam. Najlepszym rozwiązaniem będzie używanie plecionki, która ma zerową rozciągliwość. Dzięki czemu plecionka pozwoli nam na o wiele szybszy kontakt z rybą niż w przypadku stosowania żyłki jako linki głównej.

plecionka karpiowa

KOŁOWROTKI

Logiczne jest że nasza linka główna musi być tak długa żeby starczyła do daleko oddalonej miejscówki. W związku z tym nasz kołowrotek musi mieć pojemną szpulę.  Najlepiej sprawdzą się kołowrotki typu Big Pit czyli ” maszyny do wywózki”

kołowroteki do wywózki

NAPIĘCIE LINKI GŁÓWNEJ

Pamiętajmy także o odpowiednim naciągu linki głównej. Jednak są za to odpowiedzialne swingery lub hangery w zależności jakich sygnalizatorów mechanicznych używamy. Musimy zaopatrzyć się w swingery o dosyć dużym ciężarku, który znajduje się na ramieniu swingera. Cięższy ciężarek idealnie naciągnie naszą linkę główną. W przeciwnym wypadku gdy będziemy używali swingera czy też hangera o zbyt małym dociążeniu to na naszej lince głównej stworzy się łuk, czyli żyłka nie będzie szła równolegle do naszych wędzisk. Utworzenie się łuku może spowodować słabszą sygnalizację brań lub gdy łuk będzie nieco większy w ogóle możemy nie zobaczyć brania ryby.

napięcie linki głównej

CIĘŻAREK

Bardzo istotnym elementem naszego zestawu jest ciężarek o odpowiedniej wadze, ponieważ to właśnie dzięki ciężarkowi możemy naciągnąć linkę główną. Na odległość 200 metrów ciężarek o wadze 150 gram będzie sprawował się idealnie. Osobiście polecam używać ciężarków z kolcami(grippa), które idealnie przylegają do dna zwłaszcza podczas łowienia na dalekich dystansach.

grippa ciężarek z kolcami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here