Żwirownie czyli zbiorniki w których dawniej wydobywane były surowce to łowiska godne uwagi. Kryją w sobie wiele tajemnic a przede wszystkim pływają w nich najczęściej piękne okazy karpi. W tym artykule postaram się przedstawić taktykę łowienia właśnie na tego typu wodzie.

LOKALIZACJA 

Na samym początku jak przed każdą inną planowaną zasiadką karpiową na nowej wodzie musimy zebrać jak najwięcej informacji o wodzie na której planujemy naszą zasiadkę. Warto zwrócić uwagę na: populacje karpi w danym akwenie, głębokość wody oraz na występowanie naturalnego pokarmu. Te trzy wiadomości będą małym krokiem do naszego sukcesu. Resztę poznamy sami poprzez przebywanie nad wodą. Dno na żwirowniach jest bardzo zróżnicowane więc czeka nas dużo pływania oraz sondowania dna awenu. Na żwirowniach najczęściej szukam karpi w miejscach gdzie woda się wypłyca. Są to najczęściej tak zwane “górki” za którymi dno znacznie spada i woda jest głębsza. Godne uwagi miejsca na żwirowniach to także spady czyli okolice podwodnych górek a których znajduje się sporo naturalnego pokarmu, które karpie uwielbiają. Warto także pamiętać o książkowych miejscówkach karpi czyli: okolice trzcinowisk, wysp a także o miejscach gdzie gałęzie wchodzą do wody lub wystają zatopione drzewa.

okilce zatopionych drzew

NĘCENIE

Na pytanie “jak nęcić na żwirowniach” nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ na każdej wodzie obieramy inną taktykę nęcenia dostosowując się do sytuacji jaka panuje nad nadym akwenem. Ja osobiście najczęściej łowię na żwirowniach jak już wcześniej wspominałem na “podwodnych górkach” i tam właśnie nęcę. Staram się nęcić punktowo na górce ale w zależności od jej wymiarów. Jak będzie to na przykład górka o wymiarach metr na metr to rozsypuję swoją zanętę na całej jej obszarze a także 30 procent zanęty przeznaczam a spad, który najczęściej jest przed lub za górką.

nęcenie na żwirowniach

SPRZĘT

Wybór odpowiedniego sprzętu zależy od miejsca w którym łowimy więc także nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Łowiąc w okolicach zaczepów czy wcześniej wspominanych zatopionych drzew będziemy potrzebowali nieco twardszego wędziska. Natomiast łowiąc na otwartej wodzie mam tutaj na myśli miejsca wolne od zaczepów to wędzisko 3 Lb będzie wystarczające.

ZESTAW KOŃCOWY

Większy obszar dna na żwirowni pokryty jest kamieniami na których nie brakuje ostrych krawędzi, które z łatwością przetrą naszą żyłkę. Na wielu żwirowniach występują na dnie skorupiaki tak jak na przykład racicznice, które z łatwością przetną naszą linkę główną. Dlatego w takich przypadkach warto zastosować przypon strzałowy a także leadcore, który zapobiegnie przez przecięciem naszej linki głównej.

zestaw z ledcorem

FILM Z ZASIADKI NA ŻWIROWNI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here