Łowiska czy też zbiorniki w których występują podwodne zaczepy są bardzo często omijane przez karpiarzy. Zdarza się tak ze względu na brak umiejętności łowienia w zaczepach oraz na zbyt duże ryzyko stracenia ryb. Podwodne zaczepy a najczęściej konary drzew, które mocno przylegają do dna oraz podwodne drzewa i gałęzie to najczęściej spotykane twarde zaczepy w trudnych zbiornikach. Oprócz drzew spotkamy także podwodne pozostałości po kładkach czy też pomostach a także gęstą podwodną zanurzoną roślinność. Na te wszystkie zaczepy jest sposób. Możemy łowić w śród mocnych zaczepów jeżeli odpowiednio się do tego przygotujemy, lecz najważniejsze jest abyśmy się nie bali takich miejsce oraz nie omijali wód w których występują zaczepy. W tym artykule opiszę technikę połowu w zaczepach a także sprzęt jakiego powinniśmy używać oraz zestawy końcowe.

MOCNY WYTRZYMAŁY SPRZĘT

Nie ulega wątpliwości że jeżeli chcemy wędkować w środ zaczepów powinniśmy mieć dość mocne wędziska karpiowe, dzięki którym będziemy mieli pełną kontrolę nad rybą i zatrzymamy ją przed zaczepami. Najlepszym rozwiązaniem będą wędziska o długości 3,9 m czyli 13 ft oraz o krzywej ugięcia 3,5 lbs. Oczywiście musimy zwrócić uwagę także na akcję wędziska. W tym wypadku najlepsze będą wędki o akcji semiparabolicznej. Co do kołowrotku to nei ma jakiś szczególnych wymagań. Powinny być wytrzymałe aby przetrwać nagłe zrywy ryb.

LINKA GŁÓWNA

Podczas łowienie w zaczepach bardzo ważnym elementem jest także linka główna, która w naszym wypadku odgrywa bardzo ważną rolę. Najlepiej używać plecionki o wytrzymałości minimum 20 kg. Jak już pewnie wiecie żyłki się rozciągają podczas holu oraz każdego mocniejszego szarpnięcia ryby czyli krótko mówiąc amortyzują każde uderzenie ryby. Żyłki także bardzo często przecierają się w ekstremalnych warunkach więc osobiście ich nie polecam podczas łowienia w podwodnych zaczepach. Natomiast plecionki nie rozciągają się czyli mają zerową rozciągliwość. Dzięki używaniu plecionek podczas łowienia w zaczepach zatrzymamy rybę przez tym zanim wejdzie w podwodne zawady.

plecionka

PRZYPON STRZAŁOWY ORAZ LEADCORE

Gdy używamy plecionki jako linki głównej to powinniśmy zastosować także przypon strzałowy. Lecz jeżeli łowimy w podwodnych zaczepach to zastosowanie przyponu strzałowego oraz ledcoru jest obowiązkowe. Polecam wykonywać przypon strzałowy z grubej żyłki o średnicy nawet 60 mm lub fluorocarbonu. Co do długości przyponu strzałowego to powinien mierzyć minimum dwie długości wędziska. Osobiście polecam stosowanie dłuższych przyponów strzałowych nawet do 10-20 m. Długość leadcoru powinna wynosić podczas łowienia w zaczepach minimum 2 m. Przypon strzałowy w tym wypadku będzie naszym amortyzatorem. Leadcore natomiast ochroni nasz zestaw przed zerwanie oraz przetarciem.

strzałówka

fot.gruba strzałówka to podstawa gdy używamy plecionki jako linki głównej

leadcore

fot.zestaw z leadcore i ciężarkiem zamocowanym na gumce

MOCOWANIE CIĘŻARKA

Bardzo ważny jest sam sposób mocowania ciężarka. Najlepszym rozwiązaniem jest umocowanie ciężarka za pomocą gumki, dzięki której ciężarek uwolni się zaraz po braniu karpia. Gdy ciężarek się uwolni nie będzie nam stawia oporu oraz zmniejszy się nam ryzyko zaplątania w podwodnych zaczepach zestawu co mogłoby skutkować zerwaniem się ryby. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kamienia w tej sytuacji. Kamień po uwolnieniu się z klipsa będzie leżał na dnie i nie będzie wydawał się podejrzany, ponieważ wtopi się w dno akwenu. W tym wypadku odpowiednie są kamienia płaski, które dobrze przylegają do dna. Podczas takiego łowienia musimy wyposażyć się w spory zapas ciężarków, ponieważ po każdym holu karpia będziemy tracili nasz ciężarek.

cięzarek

MOCNY I OSTRY HACZYK

Kolejny oraz najważniejszym elementem nasze zestawu jest haczyk. Podczas łowienia w zaczepach powinien być ostry oraz bardzo mocny. To właśnie haczyk odpowiada za pewne utrzymanie ryby na zestawie, dlatego warto stosować dobrych i sprawdzonych haczyków. Najlepiej aby był wykonany z mocnego materiału oraz kuty o wysokiej wytrzymałości na zginanie oraz pękanie. Polecam stosowanie haczyków, które mają ostrze obrócone w kierunku ostrza haczyka, ponieważ ułatwia obracanie się haczyka w pysku ryby oraz hal ryby.

haki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here