Kołowrotek to zaraz po wędzisku najważniejszy element wyposażenia każdego karpiarza. Kupując kołowrotek powinniśmy wyprać odpowiedni dla naszych potrzeb oczywiście kierując się następującymi wskazówkami:

KONSTRUKCJA 

Kołowrotek karpiowy powinien posiadać mocną konstrukcje oraz powinien być zbudowany z solidnego materiału. Jak dobrze wiemy każde kołowrotki nie tylko karpiowe podlegają przeciążeniu podczas holu dużych ryb czy też przy zwijaniu zestawów zwłaszcza z dalszych odległości. Dlatego nasz kołowrotek powinien być także masywny !

KOŁOWROTEK Z WOLNYM BIEGIEM CZY BEZ ?

Przy zakupie kołowrotka karpiowego głównie początkujący karpiarze mają dylemat czy kupić kołowrotek z wolnym biegiem czy też bez? Jaki jest więc lepszy ? Na to pytanie  nie ma jednoznacznej odpowiedzi.  Musimy sami o tym zadecydować. Jedni karpiarze uwielbiają kołowrotki bez wolnych biegów czyli klasyczne kołowrotki ze stałą szpulą, drudzy natomiast są zwolennikami kołowrotków z wolnym biegiem.

Kołowrotki z wolnym biegiem według mnie są bardziej wygodne od kołowrotków ze stałą szpulą, ponieważ w momencie brania karp bez problemu wyciąga żyłkę z naszego kołowrotka. Wystarczy tylko raz przekręcić korbką aby wolny bieg się wyłączył.

Natomiast w kołowrotkach ze stałą szpulą musimy odpowiednio wyregulować hamulec aby w momencie brania karp swobodnie wyciągał naszą linkę główną oraz przy zacięciu ryby musimy złapać za szpulę aby zaciąć rybę. Następnie musimy odpowiednio dokręcić hamulec ale nasz hol był udany.

Więcej informacji o kołowrotkach z wolnym biegiem TU oraz o kołowrotkach ze stałą szpulą TUTAJ.

Podsumowując wybór kołowrotka z wolnym biegiem czy ze stałą szpulą to kwestia upodobań każdego z Nas. Jedni wolą z wolnym biegiem a drudzy bez.

SZPULE KOŁOWROTKA

Szpula kołowrotka powinna być przede wszystkim:

  1. pojemna-która zmieści minimum 300 metrów żyłki o średnicy 0,30. Oczywiście pojemność szpuli zależy od dystansu na jakim najczęściej łowimy. Jeżeli łowimy z wywózki na dalekich dystansach to należy wybrać pojemną szpule, natomiast jeżeli głównie łowimy na małych odległościach to nasza szpula nie musi być aż tak pojemna
  2. szeroka-im szersza szpula tym oczywiście większa ilość naszej linki głównej nawija się za jednym obrotem korbki
  3. płytka-ma szczególne znaczenie podczas łowienia z rzutów,ponieważ linka główna z płytszej szpuli znacznie szybciej wysuwa się niż z głębokiej szpuli. Oczywiście łowiąc na dalekich dystansach powinniśmy wybrać kołowrotek z głęboką szpulą, która będzie zarazem pojemna.

KORBKA KOŁOWROTKA

Korba to również ważny element naszego kołowrotka. Należy zwrócić uwagę na materiał z którego jest wykonana. Powinna być również solidna. Kiedyś spotkałem się z kołowrotkiem nie będę tutaj wymieniał producenta tego kołowrotka przy którym korbka podczas holu się urwała. Czym to było spowodowane ? Tego do końca nie wiem ale sądzę że była to wada fabryczna, jednak reklamacji nie uznali.

PRZEŁOŻENIE

Przełożenie kołowrotka to parametr, który mówi nam o liczbie nawojów linki głównej podczas wykonania jednego pełnego obrotu korbką. Według moich obserwacji wynika że kołowrotki z mniejszym przełożeniem wytrzymują znacznie dłużej. Więcej o przełożeniach w karpiowych kołowrotkach znajdziesz TUTAJ.

przełożenie w kołowrotkach

PRZY ZAKUPIE KOŁOWROTKA NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ TAKŻE NA:

Hamulec-który bez problemu możemy regulować oraz powinien się nie zacinać i swobodnie wysuwać linkę główną

Gwarancja- wybierzmy taki kołowrotek, którego producent zapewni nasz szybki serwis

Krótko mówiąc przy zakupie kołowrotka na samym początku musimy się zdecydować jaką techniką będziemy głównie łowili czy będziemy łowili na dużych dystansach z wywózki czy z rzutu. Dopiero wtedy możemy wzorując się na powyższych poradach wybrać odpowiedni kołowrotek. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here