Bardzo często zadajemy sobie pytanie na jakiej głębokości łowić ryby a przede wszystkim karpie? Jednoznacznej odpowiedzi nie znamy na to pytanie, ponieważ nie ma stałych reguł którymi możemy kierować się w każdej sytuacji, lecz występuje powtarzalność zachowań karpi w określonych okolicznościach. Znając okoliczności karpi, które się powtarzają możemy bez wahania wybrać odpowiednią głębokość wody. Bardzo często wędkarze zadają następujące pytania: Na jakiej głębokości łowić karpie wiosną ?, Na jakiej głębokości łowić karpie latem ? , Na jakiej głębokości łowić karpie jesienią ? , Na jakiej głębokości łowić karpie zimą ? Gdzie łowić karpie latem? , Gdzie łowić karpie wiosną ? , Gdzie łowić karpie jesienią ? , Gdzie łowić karpie zimą ? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na wszystkie postawione wyżej pytania.

Na początku chciałbym od razu otwarcie powiedzieć że opisane poniżej wskazówki nie koniecznie muszą sprawdzić się na każdej wodzie. Istnieją takie łowiska na których się sprawdzają a natomiast na innej wodzie nie mają żadnego zastosowania. Wspaniałym przykładem jest zasada że karpie przemieszczają się wraz z wiatrem. Najczęściej natomiast ustawiając się na nawietrznym brzegu możemy liczyć na bardzo dobre brania. Jednak powyższa reguła nie wszędzie się sprawdza. Z moich obserwacji wynika że najlepiej sprawdza się na zbiornikach, które są położone wśród lasów oraz na których występują wysepki dzięki czemu przepływ wiatru jest minimalny. Natomiast może zaistnieć także odwrotna sytuacja na łowiskach o dużej presji wędkarskiej gdzie karpie mogły się już przyzwyczaić że z nawietrznego brzegu najczęściej lądują do wody zestawy i całkiem mogą unikać takich miejsc.Dlatego przy poszukiwaniu głębokości na której karpie żerują warto brać pod uwagę wiele czynników oraz indywidualne warunki danego łowiska na którym łowimy.

 Przykład? Generalną zasadą jest, że karpie przemieszczają się wraz z wiatrem. Zatem najczęściej ustawiając się na nawietrznym brzegu, możemy liczyć na dobre brania. Jednakże reguła ta nie sprawdzi się już w zbiornikach, na których występują wysepki lub które są położone wśród lasów, gdzie wpływ wiatru jest minimalizowany. Podobnie jest w przypadku łowisk o znacznej presji wędkarskiej, gdzie karpie mogły nauczyć się unikać nawietrznego brzegu, z którego cały czas lądują do wody zestawy.

Dlatego przy poszukiwaniu głębokości, na jakiej żerują karpie należy brać pod uwagę szereg czynników oraz indywidualne uwarunkowania każdego łowiska.

WARUNKI BYTOWANIA KARPI

Podczas sondowania dna i szukania odpowiedniej głębokości na której będziemy łowić musimy odpowiedzieć sobie na proste zasadnicze pytanie, które brzmi: “Dlaczego karpie przemieszczają się w danym akwenie” ? Odpowiedź jest bardzo prosta. Karpie potrzebują zapewnić sobie:pożywienie, odpowiednio natlenioną wodę a także ciepła oraz schronienia czyli miejsca w którym będą czuły się bezpiecznie.  W tej sytuacji sam narzuca nam się wniosek że miejsce w którym będą przebywały karpie w dużej mierze zależy od warunków pogodowych a także od pór roku.

WIOSNA ( na jakiej głębokości łowić ryby wiosną ? )

Jak już ustawiliśmy, że karpie dążą same do zapewnienia sobie odpowiednich warunków życia, to temperatura wody, która wczesną wiosną tuż po zimie wynosi za ledwie kilka stopni Celsjusza to na pewno nie jest dla nich najlepsza. Dlatego na pewno pierwsze promienie słońca, które ukażą się wiosną i zaczną nagrzewać wodę to logiczne jest to że płytsza woda nagrzeje się najszybciej to karpie będą przemieszczać się w płytsze części akwenu, gdzie woda szybciej się nagrzała i jest cieplejsza niż w pozostałych częściach zbiornika. Płytsze miejsca zbiornika to też uwielbiane miejsca karpi ze względu na naturalny pokarm, który mogą tam znaleźć. Dlatego głębokość na jakiej powinniśmy łowić wiosną to płycizny w przedziale od metra do maksymalnie trzech.  Temperatura wody gra bardzo ważną rolę a zmiana nawet o jeden stopień potrafi zrobić bardzo dużą różnicę. Wielu z Was wydaje się że karp nie odczuje zmiany temperatury nawet o jeden stopień, lecz jesteście w błędzie. Na wiosenne zasiadki zawsze warto zabrać że sobą termometr jeżeli nie posiadamy echosondy, która pokazuje temperaturę wody, co w niektórych sytuacjach jest kluczek do sukcesu. Dzięki termometrowi czy też echosondzie, która pokazuje także temperaturę wody będziemy mogli zlokalizować najcieplejsze części danego zbiornika. Dodam jeszcze że warto zwrócić uwagę na miejsca osłonięte od wiatru do których dochodzi słońce czyli na przykład płytkie zatoki.

LATO ( na jakiej głębokości łowić ryby latem ? )

Latem woda najczęściej jest nagrzana do temperatury 20 stopni Celsjusza. Podstawą jest zasada że im woda jest cieplejsza tym mniej tlenu się w niej rozpuszcza co przekłada się na natlenienie wody. Krótko mówiąc im woda cieplejsza tym mniej jest natleniona. Dlatego latem w 70 % potwierdzi się zasada że karpie przemieszczają się wraz z wiatrem. Letni wiatr spycha powierzchniowe bardziej natlenione warstwy wody w stronę brzegu. Przy brzegu w stronę którego wieje letni wiatr nie zabraknie także drobnych składników pokarmowych oraz owadów i skorupiaków, które karpie uwielbiają. Warto dodać że promienie słońca, które nagrzewają wodę powodują także rozkwit przybrzeżnej roślinności między innymi trzcin i drzew dzięki czemu w takim miejscu karpie znajdą sobie doskonałą stołówkę, którą systematycznie będą odwiedzać. Dzięki powyższym informacją można wyciągnąć wniosek że latem powinniśmy łowić na głębokości nie przekraczającej czterech metrów.

JESIEŃ ( na jakiej głębokości łowić ryby jesienią ? )

Dla wielu z Nas to właśnie jesienią rozpoczyna się w pełni sezon karpiowy. Jak już wiemy to najwięcej rekordowych karpi zostało złowione właśnie jesienią czy zimą. Dlatego warto nie odkładać swojego sprzętu do szafy a wybrać się jesienią na zasiadkę ale to już jak kto lubi. Jesienią oraz zimą temperatura wody maleje a wraz z nią wzrasta ilość tlenu w wodzie czyli woda jest bardziej natleniona. Ze względu na szybkie ochłodzenie wody płytsze miejsca zbiorników nie są już odwiedzane przez karpie. Także naturalne pożywienie czyli skorupiaki przenoszą się w głębsze miejsca. W związku z tym zasada, która sprawdza się latem że “karpie przemieszczają się wraz z wiatrem” teraz nam się nie sprawdzi. Karp jest stworzeniem, które lubi ciepło więc też będzie poszukiwał cieplejszych partii wody. Więc jesienią powinniśmy łowić na głębokości od czterech metrów nawet do dziesięciu. Warto dodać że im bliżej zimy tym łowimy na głębszej wodzie, gdzie o tej porze roku jest woda cieplejsza niż w pozostałych częściach akwenu.

ZIMA (na jakiej głębokości łowić ryby zimą )

Zimą zazwyczaj karpie przebywają przy dnie, ponieważ temperatura wody o tej porze jest tam najwyższa. Karpie zimą można powiedzieć że “leniuchują”, ponieważ odpoczywają przy dnie akwenu i poruszają płetwami stojąc najczęściej w jednym miejscu. Metabolizm karpi w zimę jest spowolniony oraz żerują znacznie słabiej niż w pozostałych porach roku. Mało się poruszają więc potrzebują o wiele mniej pokarmu niż w innych porach roku, kiedy żerują znacznie aktywniej. Dosyć rzadko przemieszczają się w stronę podwodnych górek czy też półek na których znajdują pokarm, który w takich miejscach najczęściej się gromadzi. Warto zimą położyć swoje zestawy na różnych głębokościach aby zwiększyć swoje szanse. Mam tutaj na myśli niemal najgłębsze miejsca na danym akwenie. Jeden zestaw kładziemy przykładowo na głębokości 8 m a drugi natomiast na podwodnej półce, gdzie jak wiemy pokarm się gromadzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here