Za pewne nikt z Nas nie przepada za łowieniem karpi na mulistym dnie. Na niektórych łowiska niestety nie mamy zbyt dużego wyboru ze względu na rodzaj dna czyli w tym wypadku muł. Istnieją łowiska, na których nie mal 80-90 % dna występuje warstwa mułu. Nie ma co się od razu zrażać, ponieważ na mulistym dnie też da się łowić i po zastosowaniu odpowiedniej taktyki oraz zestawów końcowych możemy osiągnąć całkiem przyzwoite osiągi.

CIĘŻAREK

Łowiąc na mulistym dnie jednym z ważniejszych elementów naszego zestawu jest ciężarek. Jego kształt powinien być jak najbardziej płaski tak aby ciężar właściwy ciężarka rozkładał się na jak największej powierzchni, dzięki czemu nasz ciężarek nie zapadnie się w muł. Warto zwrócić szczególną uwagę także na gramaturę ciężarka. Jeżeli łowimy blisko brzegu i nie ma potrzeby stosowania dużych ciężkich ciężarków to postarajmy się ograniczyć jego ciężar do minimum.

ciężarek na muł

PRZYPON

Do przygotowania odpowiedniego przyponu na muliste dno warto poznać jak gruba jest warstwa mułu. Można to bardzo łatwo sprawdzić. Najłatwiej jest użyć środka pływającego, z którego za pomocą “stukadełka” lub sztycy od podbieraka czy też markera bez problemu zbadamy grubość mułu. Gdy już poznamy grubość mułu możemy przystąpić do konstruowania naszego przyponu. Warto pamiętać aby nasz przypon był dłuższy niż warstwa mułu, ponieważ w najgorszym wypadku gdy nasz ciężarek całkowicie zapadł by się w muł to nasza przynęta się nie zapadnie.

przypon

ZESTAWY

Na dnie mulistym bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem jest zestaw helikopterowy. Dzięki odpowiedniej konstrukcji tego zestawu możemy być pewni że nasza przynęta nie zapadnie się w muł. Jednak nie oznacza to że na mulistym dnie nie możemy łowić na zestaw z bezpiecznym klipsem. Możemy jak najbardziej, lecz musimy pamiętać o kształcie ciężarka, o którym wspominałem nieco wyżej.

 PRZYNĘTY

Bez wątpliwości najlepiej na mulistym dnie sprawdzają się pływające przynęty, które unoszą się nad dnem. Warto używać także zbalansowanych kulek proteinowych, które dzięki odpowiedniej swojej masie nie osiądą zbyt mocno na dnie.

kulki pop up

Na mulistych dnach możemy oczywiście także używać przynęt tonących jednak mulimy je dobrze dopalić tak aby nie przesiąkły zapachem nieprzyjemnego mułu. Kulka przesiąknięta zapachem mułu może w najgorszym wypadku odstraszyć karpie. Łowiąc na kulki tonące musimy bardzo dokładnie a przede wszystkim z dużą dokładnością i precyzją położyć nasz zestaw na dnie tak aby nie zapadł się w muł.

NĘCENIE

Nęcąc na mulistym dnie musimy zdawać sobie sprawę że nasza zanęta może zapaść się w muł a także gdy będzie zbyt długo leżała na dnie to przesiąknie zapachem mułu. Poprzez zapach mułu nasza zanęta może nie być pobierana przez żerujące ryby w naszym łowisku. Dlatego zanętę należy przed wrzuceniem do łowiska dopalić boosterem, liquidem lub innym płynnym dopalaczem. Nasączona zanęta będzie musiała na dnie leżeć znacznie dłużej aby przesiąkła zapachem mułu. Co do samem zanęty to powinniśmy nęcić lekką zanętą czyli nasionami konopie, kukurydzy, pelletami o małej średnicy oraz pokruszonymi kulkami. Taka lekka zanęta znakomicie opada na dno i nie zapada się w muł.

karpiowanie bez kulek

Warto podkreślić że jeżeli w naszym łowisku na dnie zalega nie wielka warstwa mułu to właśnie poprzez nęcenie drobną zanętą najlepiej samą kukurydzą ściągniemy w nasze łowisko drobnicę, która zrobi spore zamieszanie w polu nęcenia, dzięki czemu z biegiem czasu warstwa mułu zniknie. Jeszcze raz powtarzam że musi to być na prawdę niewielka warstwa mułu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here