Zdajemy sobie sprawę z tego że karpie osiągają spore rozmiary i w wodzie są bardzo waleczne i silne. Zatem wędki karpiowe muszą odznaczać się odpowiednimi parametrami oraz muszą być znacznie mocniejsze od przęciętnych wędzisk. Wędziska kapriowe mają także inną budowę, charakteryzują się znacznie dłuższym dolnikiem w stosunku do uchwytu kołowrotka. Tego typu rozwiązanie ma nam ułatwić wykonywanie rzutów na dalekie odległości. Wędzisko karpiowe charakteryzuje się następującymi parametrami:
DŁUGOŚĆ:
W śród wędzisk karpiowych najczęściej spotykamy wędki o długościach 3,60 m (12 ft) oraz 3,90 m( 13ft). Wędziska o długości 12 ft najczęściej stosujemy do połowu z brzegu na bliskich odległościach oraz do wywózki zestawów na dalekie odległości. Natomiast wędki o długości 13 ft stosujemy do łowienie z rzutu. Takim wędziskiem możemy posłać nasz zestaw nawet na odległość dalszą niż 120 m od brzegu. Dwa typy wędzisk występują w wersji dwu lub trzy składowej, czyli składają się z dwóch lub trzech elementów.
fot.wędzisko dwu składowe
fot.wersja trzy składowa
Wędziska dwu składowe wyróżniają się znacznie lepszą pracą, lecz w transporcie są kłopotliwe ze względu na długość. Na rynku karpiowym dostępne są także wędziska karpiowe teleskopowe, lecz są one w dzisiejszych czasach niemal w ogóle niespotykane ze względu na słabą pracę oraz konstrukcję.
fot. wędziska 3,60 m są niezastąpione podczas holu z pontonu
CIĘŻAR RZUTOWY
Ciężar wyrzutowy jest to wartość, która jest uzależniona od krzywej ugięcia wędziska. określa optymalną granicę masy ciężarka jaką powinniśmy używać w celu jak najlepszych rzutów. Ciężar rzutowy podawany jest w funtach.
Orientacyjny ciężar wyrzutowy w wędziskach o różnych krzywych ugięcia możecie zobaczyć w poniższej tabeli.
KRZYWA UGIĘCIA:
Ten parametr mówi nam o kształcie wyginania się wędziska pod odpowiednim ciężarem. Występują następujące krzywe ugięcia:
PEŁNE
Charakteryzuje wędzisko o wygięciu tworzącym półkole. Wędziska z tego typu krzywą ugięcia są bardzo słabe.
PARABOLICZNE
Tego typu wędziska wyginają się w kształt paraboli. Ugięcie zwiększa się ku szczytówce oraz jest na całej długości wędziska aż do końca rękojeści.
PÓŁ PARABOLICZNE
Jest bardzo podobne do parabolicznego lecz rozlega się do połowy wędziska.
SZCZYTOWE
Charakteryzuje się bardzo podobnym kształtem do ugięcia parabolicznego, lecz rozkłada się w powyższej części naszego wędziska od 1/3 do 2/5 długości wędki licząc od końcowej części czyli od szczytówki.
PROGRESYWNE
W tego typu krzywej ugięcia wraz z wzrostem obciążenia wzrasta ugięcie do określonej głębokości.
Podsumowując, ugięcia paraboliczne oraz pół paraboliczne najczęściej występują w wędziskach karpiowych. Wędziska paraboliczne znakomicie spisują się na bliskich odległościach. Natomiast wędki pół paraboliczne są niezastąpione podczas łowienia z rzutu, gdy zależy nam na rzutach na dalekie odległości.
AKCJA WĘDZISKA
Ten parametr mówi nam o szybkości wędziska czyli o akcji. Wyróżniamy następujące rodzaje akcji: bardzo szybkie( extra fast), szybkie (fast), średnie(medium) oraz wolne (slow).
Wspaniały artykuł ! 🙂
Właśnie takiego artykułu szukałem i w końcu znalazłem. Wspaniały godny uwagi 🙂
Nie sądziłem że aż tyle jest akcji wędzisk karpiowych 🙂
Zgadzam się z artykułem ! 🙂
Panowie a wy jakich wędzisk używacie chodzi mi o akcję?
Ja mam kijki ze szczytową akcją 🙂
Ja też używam szczytowych. Według mnie są najlepsze lecz wszystko zależy od warunków oraz metody jaką łowimy.
Pozdrawiam wszystkich wędkarzy